Acasă Sport Real Madrid şi FC Porto s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor

Real Madrid şi FC Porto s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor

Iker Casillas a scos de patru ori mingea din plasă aseară, dar Realul s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor (foto: uefa.com)

Returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor a început cu o ploaie de goluri.

În Spania, Real Madrid a pierdut, scor 3-4, confruntarea cu Schalke şi, graţie victoriei din Germania cu 2-0, s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei. Golurile spaniolilor au fost marcate de Ronaldo (’25, ’45) şi Benzema (’53), replica nemţilor venind prin Fuchs (’20), Huntelaar (’40, ’84) şi Sane (’57).

Real Madrid: Casillas – Arbeloa (’83, Nacho), Pepe, Varane, Coentrao (’58, Marcelo) – Khedira (’58, Modric), Kroos, Isco – Bale, Benzema, Ronaldo. Antrenor: C. Ancelotti.
Schalke:
Wellenreuther – Howedes, Nastasici, Matip, Fuchs – Meyer, Neustadter, Hoger (’57, Goretzka), Barnetta (’81, Uchida) – Choupo-Moting (’29, Sane), Huntelaar. Antrenor: R. Di Matteo.

Cartonaşe galbene: Ronaldo, Coentrao / Neustadter.

Au arbitrat: Damir Skomina.

Lusitanii au făcut scor cu elveţienii

În celălalt meci disputat ieri seară, FC Porto s-a impus clar, scor 4-0, pe propriul teren, în faţa elveţienilor de la FC Basel şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor după ce în tur scorul a fost egal, 1-1. Golurile de pe „Estadio do Dragao” au purtat semnăturile lui Brahimi (’14), Herrera (’47), Casemiro (’56) şi Aboubakar (’76).

Brahimi (la minge) a deschis „recitalul” lusitanilor în returul cu FC Basel (foto: uefa.com)

FC Porto: Fabiano – Danilo (’22, Martins), Maicon, Marcano, Alex Sandro – Herrera, Casemiro, Evandro (’78, Quaresma) – Tello, Aboubakar, Brahimi (’74, Neves). Antrenor: J. Lopetegui.
FC Basel:
Vaclik – Xhaka, Schar (’58, Embolo), Samuel, Safari – Elneny, F. Frei (’63, Kakitani), Zuffi – Gonzalez, Streller, Gashi (’77. Calla). Antrenor: P. Sousa.

Cartonaşe galbene: Marcano / Gashi, D. Gonzales, Samuel (2), Safari.

Cartonaş roşu: Walter Samuel ’90+1.

A arbitrat: Jonas Eriksson.

Astăzi, de la ora 21.45, se vor disputa următoarele confruntări: Chelsea Londra – Paris Saint Germain (Digi Sport 1; în tur 1-1), Bayern München – Şahtior Doneţk (Digi Sport 2; în tur 0-0). Celelalte confruntări se vor disputa săptămâna viitoare, după următorul program: 17 martie: AS Monaco – Arsenal Londra, Atletico Madrid – Bayer Leverkusen; 18 martie: FC Barcelona – Manchester City, Borussia Dortmund – Juventus Torino.

De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.