12.3 C
Știri de ultima orăSportTenis: Simona Halep rămâne pe locul 3 WTA, după turneul de la Doha

Tenis: Simona Halep rămâne pe locul 3 WTA, după turneul de la Doha

Simona Halep rămâne pe locul trei în ierarhia mondială a tenisului, după ce Petra Kvitova a fost eliminată din turneul de la Doha și nu o mai poate depăși pe româncă.

Kvitova, care era principala favorită a întrecerii din Qatar, a pierdut întâlnirea cu iberica Suarez Navarro, din faza sferturilor de finală. Sportiva din Cehia a câștigat primul set, scor 6-3, însă le-a pierdut pe următoarele două, cu 0-6 si 3-6 și a părăsit competiția.Carla Suarez Navarro va juca în semifinalele de la Doha împotriva altei reprezentante a Cehiei. Este vorba despre Lucie Safarova.

Simona Halep, care în prezent este accidentată, își va putea apăra locul 3 WTA. Ea va reveni pe teren în competiția de la Indian Wells, care va începe pe 11 martie.