14.5 C
Știri de ultima orăSportScrimă - Echipa masculină de sabie a României, locul 5 la CM de la Varșovia

Scrimă – Echipa masculină de sabie a României, locul 5 la CM de la Varșovia

Echipa masculină de sabie a României, în componența Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu, George Iancu, a ocupat locul al cincilea, duminică, la Cupa Mondială de la Varșovia, informează Agerpres. Scrimerii români au învins în optimi Belgia, cu 45-30, după care au fost învinși în sferturi de Rusia, la o singură tușă, 45-44. În mini-turneul pentru locurile 5-8, sportivii antrenați de Mihai Covaliu au trecut de Belarus, cu 45-42, iar apoi au învins Germania, în ultimul meci de clasament, cu 45-42.

Franța a câștigat competiția, după 45-43 în finala cu Coreea de Sud, locul al treilea revenind Rusiei, victorioasă cu 45-43 în fața Italiei, în finala mică.
În concursul individual din capitala Poloniei, Tiberiu Dolniceanu a ocupat locul al doilea, fiind întrecut în finală de sud-coreeanul Gu Bongil, cu 15-8.