16.2 C
Știri de ultima orăSportSimona Halep împotriva Karolinei Pliskova, în turul doi de la Sydney

Simona Halep împotriva Karolinei Pliskova, în turul doi de la Sydney

Simona Halep şi-a adjudecat primul titlu din 2015, după ce s-a impus în China, la Shenzhen, şi a pus mâna pe al nouălea trofeu al carierei. Românca de pe locul trei mondial a ajuns în Australia, unde este cap de serie la turneul de la Sydney, transmite digisport.ro.

Jucătoarea de 23 de ani va debuta direct în turul doi, când va evolua împotriva Karolinei Pliskova, pe care nu a mai întâlnit-o până acum. Sportiva din Cehia este numărul 22 mondial şi a câştigat trei turnee la simplu în carieră, cea mai bună performanţă într-un turneu de Grand Slam fiind accederea în turul trei la US Open (2014). Pentru a evolua împotriva finalistei de la Roland Garros, Pliskova a învins-o în primul tur din Australia pe Polona Hercog în două seturi identice, 6-4, 6-4. Competiţia de la Sydney are loc în perioada 9-17 ianuarie şi este ultimul turneu înaintea primului Grand Slam al anului, Australian Open. Câştigătoarea va fi recompensată cu un CEC de 124.000 de dolari (105.000 de euro) şi 480 de puncte WTA.