Antrenorul de handbal Aurelian Roşca şi atletul Marian Oprea au obţinut cele mai notabile rezultate sportive pentru judeţul Dolj în 2014 (Foto: Daniela Mitroi-Ochea)
Antrenorul de handbal Aurelian Roşca şi atletul Marian Oprea au obţinut cele mai notabile rezultate sportive pentru judeţul Dolj în 2014 (Foto: Daniela Mitroi-Ochea)
Antrenorul de handbal Aurelian Roşca şi atletul Marian Oprea au obţinut cele mai notabile rezultate sportive pentru judeţul Dolj în 2014 (Foto: Daniela Mitroi-Ochea)

După ce în acest an au concurat în toate colţurile lumii, sportivii doljeni au fost premiaţi aseară pentru performanţele obţinute în 2014, în cadrul Galei Sportului Doljean, organizată de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret (DJST) Dolj. Nu doar sportivii au fost recompensaţi, ci şi antrenorii lor, în cadru festiv, la un restaurant din centrul Băniei.
În total, 98 de persoane au fost recompensate cu premii în valoare totală de 121.000 de lei, oferite de Consiliul Judeţean şi Consiliul Local Craiova.
Sportivul anului în Dolj a fost desemnat atletul Marian Oprea, de la CSM Craiova. „Struţul“, care are dublă legitimare cu Dinamo Bucureşti, a obţinut această distincţie după ce a ocupat locul patru la Campionatul Mondial indoor şi locul cinci la Campionatul European, în proba de triplusalt.
Antrenorul anului a fost desemnat Aurelian Roşca. Tehnicianul echipei feminine de handbal SCM Craiova a fost premiat după ce în vară a obţinut titlul de campion mondial cu naţionala de junioare a României.
Cei mai buni performeri la seniori au fost: Ionuț Moise (lupte, CSU), Luminița Achim (atletism, CSU), Raluca Sbârcia (scrimă, CSU), Florina Pierdevară (atletism, CSU), Doru Teofilescu (atletism, CSM Craiova), Ionuț Mitrică (karate, CSU). Au fost premiaţi şi antrenorii Aurel Cimpoieru, Alecu Mircea, Geri Mitroi şi Adrian Tudor.

Au fost şi premii speciale

Pentru cele mai bune performanţe sportive la juniori au fost premiaţi: Ioana Roșca (tenis de câmp, CSM Craiova, antrenor: Alex Banciu), Ștefania Priceputu (lupte, LPS, antrenor Valentin Boboșca), Gheorghe Bodișteanu (lupte, CSU), Eduard Catrina (volei, CNNT, antrenor Daniel Săvoiu), Cătălin Catană (volei, CNNT), Gabriel Iordache (karate, LPS).
Şahistul David Gavrilescu, de la clubul Şah Club Oltenia, a fost premiat la categoria „speranţă“. Şi antrenorul său, Iulian Micu, a fost recompensat. Premii speciale au primit Teo Matican, Asociaţia Pro EFS Craiova şi Craiova Running Club.

 

Premianţii de la Gala Sportului Doljean

Sportivul anului: Marian Oprea – atlet, CSM Craiova.

Antrenorul anului: Aurelian Roşca – antrenor handbal SCM Craiova

 

DSC_1955

Cele mai bune performanțe sportive seniori
Ionuț Moise (lupte, CSU) – loc 5 la CE, Luminița Achim (atletism, CSU) – locul 1 la Campionatul Balcanic de cros, participare la CM de semimaraton, Raluca Sbârcia (scrima, CSU) – locul 1 la Campionatul Balcanic, Florina Pierdevară (atletism, CSU) – locul 1 la Campionatul Balcanic, 1.500 m; Doru Teofilescu (atletism, CSM Craiova) – locul 1 la Campionatul Balcanic pe echipe; Ionuț Mitrică (karate, CSU) – trei locuri 1 la CE (sport  neolimpic)
Antrenori: Aurel Cimpoieru, Alecu Mircea, Geri Mitroi, Adrian Tudor.

DSC_1930
Cele mai bune performanțe sportive juniori: Ioana Roșca (tenis de câmp, CSM Craiova, antrenor: Alex Banciu), Ștefania Priceputu (lupte, LPS, antrenor Valentin Boboșca), Gheorghe Bodișteanu (lupte, CSU, Eduard Catrina (volei, CNNT, antrenor Daniel Săvoiu), Cătălin Catană (volei, CNNT), Gabriel Iordache (karate, LPS).

DSC_1799

 

DSC_1816

Sporturi olimpice, competiții internaționale oficiale:
Alice Iliuță (judo, LPS), Ovidiu Pârvuleasa (scrimă, LPS), Cezara Constantin (scrimă, LPS), Daniela Bogdan (atletism, LPS), Roxana Ene (atletism, LPS), Alexandra Anghel (lupte, LPS), Mario Persu (scrimă, LPS), Claudia Năboiu (scrimă, LPS), Cătălina Chircă (atletism, LPS), Irinel Târșogoiu (atletism, LPS), Adrian Șulcă (judo, LPS), Teodora Bleaju (judo, CSU), Cleonia Rîciu (judo, CSU), Ene Tania (judo, CSU), Raluca Matei (baschet, CSS), Marius Ciotlăuș (baschet, CSS).

DSC_1770

DSC_1783

Sporturi olimpice competiții internaționale neoficiale și sporturi neolimpice: Ionuț Răduică (lupte, LPS), Alexandra Deciu (scrimă, LPS), Oana Gavrilă (tenis, LPS), Cristian Bogdan (tenis de masă, CSS), Luiza Popescu (tenis de masă, CSS), Cristina Popescu (karate, LPS), Aldana Lupeanu (karate, LPS), Mădălina Vasile (karate, LPS), Isabel Călărașu (karate, LPS), Ana Gornoviceanu (karate, LPS), Mihai Bidă (șah, CSU), Andreea Cîrlig (șah, CSM), Andreea Ignat (arte marțiale, Wu Quan Li), Andreea Ilinca (arte marțiale, Wu Quan Li), Mara Obeanu (arte marțiale, Wu Quan Li), Andreea Stoian (karate, LPS) și George Minoiu (orientare, CSU).

DSC_1833

Seniori, competiții internaționale.
Sporturi neolimpice, competiții internaționale (oficiale și neoficiale):
Eric Șoș (karate, CSU), Adrian Toma (karate, CSU), Ionuț Luță (karate, LPS), Costel Torcea (culturism, Gladiator), Andra Anghel (orientare, CSU), Veronica Minoiu (orientare, CSU), Ionuț Zincă (orientare, CSU), Ovidiu Muțiu (orientare, CSU), Alexandru Blejdea (orientare, CSU), Emilian Minoiu (orientare, CSU), Dionisie Roșca (orientare, CSU), Daniel Barkasz (orientare, CSU).

DSC_1843

Sporturi olimpice, competiții internaționale neoficiale:
Ioana Doagă (atletism, CSU). Sorin Neagoe (atletism, LPS), Dora Mustăţea, box (CFR), Mădălin Mânzală (lupte, CSU), Alin Mitrică (scrimă, CSU), Liviu Dragomir (scrimă, CSU), Alexandra Ionică-Cârstea (scrimă, CSU), Alin Sbârcia (scrimă, CSU), Ionuț Trandafirescu (scrimă, CSU), Dorian Pârvan (scrimă, CSU), Oana Puiu (scrimă, CSU), Cristina Vasile (scrimă, CSU), Robert Sfârlogea (scrimă, CSU), Ștefăniță Vâlceanu (scrimă, CSU), Diana Ionele (scrimă, CSU), Bogdan Motogna (atletism, CSM).

 

DSC_1871

DSC_1885

Sporturi olimpice competiții internaționale oficiale
Marius Bușcă (atletism, CSM), Cosmin Sorescu (atletism, CSM), Ileana Sorescu (atletism, CSM), Marius Ionescu (atletism, CSM), Elena Moagă (atletism, CSM), Andrei Ștefana (atletism, CSM), Daniela Constantinescu (atletism, CSM), Adelina Tănasie (atletism, CSU), Ionela Dincă (atletism, CSU), Alice Tudor (scrimă, CSU), Amalia Doană (judo, CSU), Augustin Bălan (judo, CSU).

Şahistul Ducu Gavrilescu, premiat la categoria "speranţa anului"
Şahistul Ducu Gavrilescu, premiat la categoria „speranţa anului”

Speranță: David Gavrilescu (șah, Șah Club Oltenia), locul 10 la Campionatul Mondial și locul patru la Campionatul European. A fost premiat și antrenorul lui, Iulian Micu.

Premiu special: Teo Matican

Alte premii: Asociaţia Pro EFS Craiova, Craiova Running Club.

 

Aurora Ungureanu Dobre (stânga) a primit premiu pentru activitatea Asociaţiei PRO EFS Craiova
Aurora Ungureanu Dobre (stânga) a primit premiu pentru activitatea Asociaţiei PRO EFS Craiova

 

Cosmin Bobonete, vicepreşedintele Craiova Running Club, a primit premiul pentru activitatea acestei asociaţii, care încurajează oamenii să facă sport
Cosmin Bobonete, vicepreşedintele Craiova Running Club, a primit premiul pentru activitatea acestei asociaţii, care încurajează oamenii să facă sport