16.2 C
Știri de ultima orăSportSimona Halep a învins-o pe Serena Williams, 6-0, 6-2

Simona Halep a învins-o pe Serena Williams, 6-0, 6-2

61586621

Simona Halep, locul 4 WTA, a câştigat primul set al meciului cu Serena Williams, cu scorul de 6-0.  În setul 2, Simona Halep a învins-o pe Serena Williams cu scorul de 6-2. Acesta este al doilea meci al jucătoarei din România în Grupa Roşie de la Turneul Campioanelor, în prima întâlnire trecând de Eugenie Bouchard, cu scorul de 6-2, 6-3.
Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, locul 1 WTA nu a mai pierdut un set fără să câştige vreun ghem din mai 2013, de la turneul de la Madrid.
În sferturile de finală ale turneului de la Madrid, Serena Williams a învins-o, cu scorul de 6-3, 0-6, 7-5, pe Anabel Medina Garrigues (Spania). Jucătoarea americană a câştigat acel turneu de la Madrid.
Acesta este al optulea set pierdut cu 0-6 de Serena Williams în carieră.
Halep şi Williams s-au mai întâlnit de trei ori până în prezent, de fiecare dată impunându-se jucătoarea americană. Ele au jucat prima dată una împotriva celeilalte în 2011, în turul doi al turneului de la Wimbledon, când Serena Williams a câştigat în trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-1.
Următoarele două partide au avut loc în 2013 şi s-au încheiat cu scorul de 6-3, 6-0, în semifinalele turneului de la Roma, şi cu scorul de 6-0, 6-4, în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati.

După acest meci Simona Halep s-a calificat în semifinalele Tunrneului Campioanelor.