14.5 C
Știri de ultima orăSportLarisa Iordache, locul 5 în finală la bârnă, la CM de la Nanning

Larisa Iordache, locul 5 în finală la bârnă, la CM de la Nanning

Larisa Iordache va mai lua startul astăzi şi în finala de la sol

Gimnasta Larisa Iordache s-a clasat, duminică, pe locul 5 în finala de la bârnă, la Campionatul Mondial de la Nanning (China), medalia de aur fiind cucerită de Simone Biles (SUA), potrivit Mediafax.
Larisa Iordache a intrat a şasea în finala de duminică de la bârnă, dar a căzut de pe aparat, evoluţia ei fiind notată cu 14,066, cu care s-a clasat pe locul 5. Medalia de aur a fost câştigată de Simone Biles (SUA) 15,100, urmată pe podium de Bai Yawen (China) 15,033 şi de Aliya Mustafina (Rusia) 14,166.
Larisa Iordache va mai lua startul duminică, în ultima zi a CM de la Nanning, şi în finala de la sol.
Vineri, ea a cucerit medalia de argint la individual compus, aceasta fiind prima medalie a probei pentru România după 7 ani. De asemenea, în aceeaşi finală, Ştefania Stănilă s-a clasat pe locul 19.