Acasă Sport Gimnastică ritmică – Clasări modeste pentru Alexandra Piscupescu la CM 2014

Gimnastică ritmică – Clasări modeste pentru Alexandra Piscupescu la CM 2014

Sportiva română Alexandra Piscupescu a avut clasări modeste în calificările probelor pe obiecte, locul 26 la minge și 32 la cerc, ieri seară, în cadrul Campionatelor Mondiale de gimnastică ritmică de la Izmir (Turcia), notează Agerpres. Piscupescu a ocupat locul 26 în calificările la minge, cu 15,916 puncte, iar la cerc, românca s-a clasat pe 32, cu 15,900. Rusoaica Iana Kudriavțeva a câștigat ambele titluri.

Astăzi și mâine vor avea loc calificările la măciuci și panglică, finalele la aceste obiecte fiind mâine seară.
Piscupescu vizează calificarea în finala individuală a primelor 24 de gimnaste ale lumii și speră ca, apoi, să intre și în finala de 8.

De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.