6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăLocalDoljCine le mai opreşte?

Cine le mai opreşte?

Handbalistele de la SCM Craiova au făcut ieri încă un meci bun, după cel cu Dunărea Brăila. Oltencele au învins o echipă cu pretenţii, HC Zalău, în deplasare, cu scorul de 25-22 (11-12) şi după şase etape ocupă locul cinci în Liga Naţională, cu 12 puncte. După un început de joc mai puţin bun, în care erau conduse cu 5-1, handbalistele craiovene şi-au revenit, iar la pauză echipa gazdă, antrenată de selecţionerul Gheorghe Tadici, avea doar un gol avans. Şi debutul reprizei secunde a fost echilibrat. În minutul 50 era 20-20, moment în care a urmat forcingul echipei SCM Craiova. Fetele lui Sbora şi Roşca s-au desprins şi nu au mai avut emoţii pentru a obţine a patra victorie din acest sezon. Pentru SCM au marcat: Tănasie (6goluri), Apipie (6), Lazarin (4), Pârvuţ (3), Zamfirescu (2), Ianaşi (1), Tomescu (1), Şelaru (1) şi Cioaric (1). Duminică, SCM va primi vizita nou-promovatei CSM Slobozia. Cealaltă formaţie din Oltenia, HCM Vâlcea, s-a impus la limită, scor 27-26, în disputa de pe teren propriu cu Neptun Constanţa. Cu opt puncte, Vâlcea ocupă locul nouă în clasament.