Acasă Sport Doljenii, fără punct obţinut şi după etapa a doua

Doljenii, fără punct obţinut şi după etapa a doua

Reprezentantele Doljului din Liga a III-a au avut parte de un început foarte slab de campionat din punct de vedere al rezultatelor obţinute după primele două runde. Altfel spus, vineri după amiază toate cele trei formaţii, ACS Viitorul Municipal Craiova, ACS Podari şi CSO Filiaşi, au pierdut pe linie, la fel ca săptămâna trecută.

În seria a 4-a, ACS Viitorul Municipal Craiova a cedat la Işalniţa, scor 0-1, în faţa echipei UTA Bătrâna Doamnă Arad. Trupa lui Alin Gavrilă a început bine meciul, dar după primele 15 minute oaspeţii au pus stăpânire pe joc şi au reuşit să deschidă scorul în minutul 33 prin Cătălin Hlistei, care a reluat imparabil, cu capul, de la aproximativ 10 metri, o centrare venită de pe dreapta. După pauză doljenii au fost mult mai prezenţi în joc şi au irosit câteva ocazii mari de poartă, în contul gazdelor fiind trecută şi o bară a lui Lucian Scarlat (’68). Finalul i-a prins pe arădeni în corzi, dar au reuşit să menţină fragilul avantaj şi să contabilizeze toate cele trei puncte.

„Am avut mult ghinion în acest meci. Am ratat cât pentru trei partide, dar nu asta contează în clasament, ci faptul că am rămas şi după acest joc cu zero puncte. În opinia mea, rezultatul este mincinos, am fi meritat un egal”, a spus directorul tehnic al ACSVM Craiova, Nicu Năstăsie, pentru GdS.

ACSVM Craiova: Vişan – Chircan, Grigorie (’67, Sârmon), Istudor, D. Mihai – M. Flori, Ţucă (’82, Năstase) – I. Nuţă, I. Şerban (’82, Mirescu), L. Scarlat – C. Scarlat (’46, Ţenovici). Antrenor: Alin Gavrilă.

UTA Arad: Bodea – Ad. Popa, Botiş, Filaret, Suslak – Nădăban (’46, Voicu), N. Varga, Chindriş, Hlistei (’75, Burlă) – Rus (’62, Dragoş), Gueye (’90, Cotoc). Antrenor: Roland Nagy.

Filiaşiul a ratat un punct pe final

De o partidă nebună a avut parte CSO Filiaşi, trupa lui Gigi Ciurea pierzând cu 2-1 la Lugoj, cu CS Vulturii. Gazdele au deschis scorul printr-un autogol, Dumitraşcu a respins greşit, în propria poartă (’36), apoi Octavian Cârjan a restabilit egalitatea în minutul 88, dar Miculescu a trimis toate cele trei puncte în contul Lugojului, înscriind în minutul 90+3.

„Ca să fac o glumă, am marcat de două ori şi am pierdut cu 2-1. Nu ne-am concentrat pe final, am crezut că jocul este încheiat şi am luat un gol stupid. Din păate nu ne concentrăm suficient în faţa porţii, pentru că şi acum am ratat o mulţime de ocazii. Ne-au lipsit şi Hrelea şi Bălă, ambii accidentaţi. În cele două etape de până acum trebuia să avem două puncte, dar iată că nu avem nimic şi ne mulţumim doar cu aprecierile adversarilor. Nu disperăm, pentru că jocul nostru este de calitate şi trebuie să terminăm şi cu ghinioanele. Vom încerca să câştigăm în etapa viitoare”, a declarat Florin Spânu, directorul sportiv al CSO Filiaşi, pentru GdS.

Gigi Ciurea a început acest meci cu următorul unsprezece: C. Popescu – Celea, Lupu, Vulpe, Neacşu – Pais, Dumitraşcu, Ştoiu, Cruşoveanu – Pârvuică, Răducanu. Pe parcurs au mai intrat: Ianîcu, Creţu, Fruntelată, Cârjan.

Podărenii au scăpat ieftin la Titu

O partidă modestă a făcut-o ACS Podari în deplasarea de la Titu, formaţia locală, ACS Urban, impunându-se cu 2-1. Gazdele au marcat prin Petculescu (’5) şi Neguţ (’76), şi au ratat o lovitură de la unsprezece metri prin Petculescu (’87), asta în condiţiile în care au evoluat cu un om mai puţin din minutul 61, când portarul Alexandru Iordan a văzut cartonaşul roşu. Reuşita doljenilor a purtat semnătura lui Mădălin Murgan (’62).

Antrenorul echipei ACS Podari, Victor Naicu, a mizat pe: Mecea – Ciocârlă (’79, Stoian), Cr. Preda (’83, Dragomir), Dina, Ciocioană – Orban (’79, Segărceanu), Murgan, Săceanu (’71, Poenaru), Luncan – Cr. Niculescu, Răduţ.

De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.