24.5 C
Știri de ultima orăSportACSVM Craiova, perdantă la Severin

ACSVM Craiova, perdantă la Severin

Formaţia ACS Viitorul Municipal Craiova a început cu stângul noua ediţie de campionat a Ligii a III-a, seria 4, fiind învinsă vineri, scor 0-2, pe stadionul „Municipal” din Severin, de Minerul Mehedinţi. Golurile grupării de pe malul Dunării au fost marcate de Porcescu (’28) şi Boboescu (’44). De menţionat că arbitrul central Horia Andrei Mureşan a acordat două cartonaşe roşii în această partidă, primul în minutul 4 craioveanului Adrian Gheorghiţă, al doilea „minerului” Ghighilicea (’65).

Minerul Mehedinţi: Nedelcea – Lupu, Marinaş, Petrache, Iordache – Ştefan, Ghighilicea, Stanciu, Prundeanu – Boboescu, Bălcescu. Au mai jucat: Ene, Manda. Antrenor: Cristi Boboescu.

ACSVM Craiova: Vişanu – Grigorie (’58, C. Scarlat), Gheorghiţă, Istudor, M. Daniel – Flori, Ţenovici (’67, Ţucă), Nuţă, Şerban (’73, Năstase) – L. Scarlat, Sârmon (’46, Varia). Antrenor: Alin Gavrilă.

„A fost un joc dezechilibrat, pentru că arbitrul central i-a arătat cartonaşul roşu lui Gheorghiţă pentru o presupusă lovitură cu cotul, undeva la 18 metri de poarta noastră. Adversarul s-a ridicat imediat şi era vioi după ce a văzut că a luat al nostru cartonaşul. Un arbitru cu experienţă nu ar fi dat niciodată roşu la acea fază, dar centralul nostru nu ştiu dacă avea mai mult de 24 de ani. Ne-a fost greu să jucăm din minutul 4 în zece oameni, pentru că terenul de la Severin, după cum ştiţi, are dimensiunile cele mai mari, iar afară a fost foarte cald. Le-a dat şi lor un roşu apoi, dar partida era ca şi jucată. Am avut şi noi câteva şanse de gol prin Constantin Scarlat, vreo trei foarte clare, dar am ratat. Asta e, nu avem ce să facem decât pregătim foarte bine jocul următor”, a declarat directorul general al ACSVM Craiova, Horaţiu Stănescu, pentru GdS.