11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMarius Ionescu, abandon la Campionatul European

Marius Ionescu, abandon la Campionatul European

Craioveanul Marius Ionescu a abandonat, ieri, la jumătatea probei de maraton, la Campionatele Europene de la Zürich. La jumătatea cursei, sportivul legitimat la CSM Craiova ocupa locul 25, cu timpul de 1:07.14, dar nu a reuşit să mai continue şi s-a retras din competiţie. Atletul craiovean a explicat de ce a abandonat cursa. „Îmi pare rău că nu am putut încheia cursa. Nu caut scuze, nu am avut ceva anume, dar pur şi simplu nu a fost ziua mea. Am simţit că nu pot continua şi am fost nevoit să mă opresc. Nu mi-a mers, se întâmplă şi astfel de evenimente în viaţa unui sportiv şi trebuie să le depăşim. Este păcat că mi s-a întâmplat la o competiţie de anvergură, dar voi încerca să uit cât mai repede“, a declarat Marius Ionescu. Medalia de aur a revenit atletului Daniele Meucci (Italia, 2:11.08 ore), iar pe podium au mai urcat Yared Shegumo (Polonia, 2:12.00) şi Aleksei Reunkov (Rusia, 2:12.15). CSM Craiova a mai fost reprezentat la Europene de încă doi atleți. Marian Oprea s-a clasat pe locul cinci în finala probei de triplusalt, cu performanța de 16,94 metri și record stagional, în timp ce Alexandru Teofilescu și colegii săi din ștafeta de 4×100 m a României s-au oprit în runda de calificare. Florina Pierdevară, de la CS Universitatea Craiova, s-a clasat a şasea în seria sa la 800 de metri (2:03,99), dar a ratat calificarea în semifinale.