8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal: Paris Saint-Germain a câștigat Supercupa Franței

Fotbal: Paris Saint-Germain a câștigat Supercupa Franței

Paris Saint-Germain, campioana en titre din Ligue 1, a cucerit Supercupa Franței la fotbal, după ce a reușit să se impună cu scorul de 2-0 (2-0) în fața formației En Avant Guingamp, deținătoarea Cupei Franței, sâmbătă, pe „Stadionul Muncitorilor” din Beijing, informează Agerpres.

Eroul meciului din capitala chineză a fost atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic, care a marcat ambele goluri ale învingătorilor, în minutele 9 și 20, ultimul din penalty.  En Avant Guigamp a ratat o lovitură de la 11 m prin Mustapha Yatabare, în minutul 32.  PSG câștigă, astfel, pentru a patra oară în istoria sa Supercupa Franței (sau Trofeul Campionilor, așa cum este cunoscută în Hexagon), după succesele din 1995, 1998 și 2013.