Acasă Sport Handbal (f) – Naționala de junioare a României s-a calificat în semifinalele...

Handbal (f) – Naționala de junioare a României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial

Echipa naţională de handbal feminin junioare a României, antrenată de Aurelian Roșca și Gavril Kozma, s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial din Macedonia, după ce a învins, astăzi, cu scorul de 36-22 (22-12), reprezentativa Olandei, în sferturile de finală ale competiţiei, informează site-ul oficial al Federaţiei Internaţionale.

Marcatoarele României au fost Bianca Maria Bazaliu – 12 goluri, Cristina Laslo – 9, Alexandra Dindiligan – 3, Lorena Ostase – 3, Andreea Taivan – 2, Oana Maria Buca – 2, Dana Abed-Kader – 2, Alina Ilie – 2 şi Iulia Maria Andrei – 1, în timp ce de la olandeze s-a remarcat Annika Noordink, cu cinci reuşite. Tot astăzi se vor disputa şi celelate trei meciuri din sferturile de finală: Brazilia – Muntenegru, Germania – Coreea de Sud şi Rusia – Danemarca. Semifinalele vor avea loc vineri, iar finalele pentru medalii duminică.

La ediţia din 2012, medalia de aur a fost câştigată de Danemarca, urmată pe podium de Rusia şi Norvegia. Echipa României s-a clasat atunci pe locul patru, după ce a pierdut finala mică.