Acasă Sport Fotbal – Astra Giurgiu a câştigat Supercupa României

Fotbal – Astra Giurgiu a câştigat Supercupa României

Echipa Astra Giurgiu, deţinătoarea Cupei României, a câştigat Supercupa României, după ce a învins, vineri, pe Arena Naţională, cu scorul de 6-4, în urma executării loviturilor de departajare, campioana Steaua Bucureşti. La finalul celor 90 de minute de joc şi a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 1-1. Pentru Steaua a marcat Chipciu (’45), iar pentru Astra a înscris Enache (’74), informează Mediafax.

1-0: Tănase i-a pasat lui Chipciu pe partea dreaptă, iar acesta a marcat de la opt metri la colţul lung;

1-1: Ben Youssef a centrat de la 14 metri în centrul careului mic lui Enache, care a marcat cu capul.

La loviturile de departajare pentru Astra au transformat: Găman, Seto, Morais, Laban şi Budescu.

Pentru Steaua au înscris Keşeru, Pîrvulescu şi Latovlevici, în timp ce Filip a ratat.

Steaua: Arlauskis – Râpă, Varela, Szukala, Latovlevici – Prepeliţă, L. Filip – Chipciu, N. Stanciu (Pîrvulescu ’78), Tănase – G. Iancu (Keşeru ’73). Antrenor: Constantin Gâlcă

Astra Giurgiu: S. Lung jr. – Yahaya, Ben Youssef, V. Găman, J. Morais – Seto, Laban – Enache, M. Cristescu (Fatai ’46), Budescu – Bukari (De Amorim ’46). Antrenor: Daniel Isăilă

Cartonaşe galbene: Szukala ’23, Prepeliţă ’26, Chipciu ’68, Râpă ’87, Keşeru ‘120 / Ben Youssef ’62, Morais ’68, Laban ’80, Seto ‘113

Meciul a fost arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat de Mircea Grigoriu (arbitru asistent 1), Alexandru Cerei (arbitru asistent 2), Marcel Bîrsan (arbitru adiţional 1), Robert Dumitru (arbitru adiţional 2) şi Daniel Mitruţi (arbitru de rezervă).

Observatorii partidei au fost Octavian Goga şi Patriţiu Abdrudan

Astra Giurgiu a câştigat Supercupa României pentru prima oară în istorie

Cel mai bun jucător al Supercupei României a fost desemnat portarul Astrei, craioveanul Silviu Lung jr., care a reuşit să apere execuţia lui Filip la loviturile de departajare.

De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.