13.4 C
Știri de ultima orăSportAur pentru Sorescu şi Doagă

Aur pentru Sorescu şi Doagă

Sportivii olteni au obţinut nouă medalii la Campionatele Internaţionale de Atletism ale României, desfăşurate pe „Cluj Arena“, cu participarea a 184 de atleţi din zece ţări. CSM Craiova a avut patru sportivi medaliaţi. Aruncătoarea de disc Ileana Sorescu a cucerit aurul, sprinterul Alexandru Teofilescu a obţinut argintul la 200 de metri şi bronz la 100 de metri, în timp ce triplusaltistul Marian Oprea a fost medaliat cu argint, fiind depăşit de cubanezului Copollo Alexis. Două reprezentante ale CS Universitatea Craiova, Ioana Doagă şi Florina Pierdevară, au urcat pe podium în proba de 1.500 de metri. Doagă a ieşit campioană, iar Pierdevară a obţinut medalia de bronz. La 400 metri, tânăra Roxana Ene a fost aproape de podium, pe locul patru. Tot din Oltenia, Ionuţ Drăguşin (Liceul Tehnic Brătianu Drăgăşani) a câştigat proba de 1.500 de metri, Daniel Budin (CSM – CSS Slatina) a ocupat locul doi la 100 de metri, iar Adela Bălţoi (CS Pandurii Târgu Jiu) s-a clasat pe locul trei la 3.000 de metri obstacole.