12 C
Știri de ultima orăSportReal Madrid a câştigat al zecelea trofeu al Ligii Campionilor

Real Madrid a câştigat al zecelea trofeu al Ligii Campionilor

Real Madrid a reuşit să-şi adjudece al zecelea trofeu al Ligii Campionilor, după ce a dispus ieri seară, scor 4-1, în finala competiţiei, disputată la Lisabona, de Atletico Madrid. În timpul regulamentar scorul a fost egal, 1-1. Atletico Madrid a deschis scorul în minutul 36, prin Godin, care a reluat cu capul de la aproximativ zece metri, peste portarul Iker Casillas, ieşit imprudent dintre buturi (1-0). Real Madrid a reuşit să restabilească egalitatea în minutul 90+3, Sergio Ramos reluând cu capul de la aproximativ şapte metri o centrare venită din corner, de pe partea dreaptă, de la Modric, trimiţând meciul în prelungiri (1-1). Deşi au controlat prima repriză, „galacticii” nu au izbutit să marcheze, însă au făcut-o în partea a doua de trei ori. Prima data a punctat Gareth Bale (’110, 2-1), care a reluat cu capul de la şase metri, după o acţiune lucrată de Di Maria, apoi Marcelo a pătruns în careu şi a şutat imparabil, ducând scorul la 3-1 (’118). Lovitura de graţie a dat-o Cristiano Ronaldo, care a marcat dintr-un penalti obţinut tot de el (’120, 4-1).

Real Madrid: Casillas – Carvajal, Ramos, Varane, Coentrao (’59, Marcelo) – Modric, Khedira (’59, Isco), Di Maria – Bale, Benzema (’78, Morata), Ronaldo. Antrenor: Carlo Ancelotti.

Atletico Madrid: Courtois – Juanfran, Miranda, Godin, Filipe (’83, Alderweireld) – R. Garcia (’66, Sosa), Tiago, Gabi, Koke – Costa (’9, Adrian), Villa. Antrenor: Diego Simeone.

Cartonaşe galbene: Sergio Ramos ’27, Khedira ’45, Ronaldo ’120+1, Varane ’120+2 / R. Garcia ’27, Miranda ’52, Villa ’72, Juanfran ’74, Koke ’86, Gabi ’100, Godin ’120.

Au arbitrat: Björn Kuipers – Sander van Roekel, Erwin Zeinstra – Pol van Boekel, Richard Liesveld; Angelo Boonman (Olanda).