Acasă Sport După 14 ani, bronz la Campionatul European

După 14 ani, bronz la Campionatul European

Sportiva Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trişcu“, Ştefania Priceputu (categoria 40 kg), a obţinut medalia de bronz la Campionatul European de lupte libere (cadeţi), care s-a desfăşurat recent în localitatea Samokov (Bulgaria). Performanţa este importantă dacă ţinem cont de faptul că, din anul 2000, Craiova nu s-a mai bucurat de o clasare pe podium la un Campionat European de lupte libere.
Antrenorul Ştefaniei Priceputu, Valentin Boboşca, s-a arătat mulţumit de performanţa elevei sale şi promite că nu se va opri aici. „Ştefania a avut o prestaţie foarte bună la Campionatul European. Ar fi putut disputa şi finala mare, dar în semifinale a pierdut în faţa unei rusoaice. Oricum, este bine că după 14 ani Craiova s-a întors cu o distincţie de la o asemenea întrecere“, a precizat Valentin Boboşca, pentru GdS. La aceeaşi competiţie, LPS „Petrache Trişcu“ a mai fost reprezentat de Alexandra Anghel (cat. 60 kg), care însă a fost învinsă din primul tur.