17.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCristian Bogdan şi Luiza Popescu, medaliaţi la Campionatul Naţional

Cristian Bogdan şi Luiza Popescu, medaliaţi la Campionatul Naţional

Doi dintre jucătorii de tenis de masă de la CSS Craiova au obţinut patru medalii la Campionatul Naţional individual, categoria juniori III, desfăşurat la Bistriţa. Cristian Bogdan a cucerit trei medalii, dintre care două de aur, la dublu masculin, alături de Marius Rădoi (Slatina), şi dublu mixt, alături de Krisztina Varga (CSS Târgu Mureş). La individual, Cristian Bogdan a devenit vicecampion naţional, fiind învins în finală de bistriţeanul Vlad Hurloi. Înainte de confruntarea din ultimul act, sportivul de la CSS Craiova obţinuse patru victorii în disputele cu Daniel Moldovan (CS Dumbrăviţa), Richard Oroszlan (CSS Târgu Mureş), Cristian Mureşan (CSM Zalău) şi Alexandru Ignat (LPS Bistriţa). „A fost cel mai important concurs intern al anului, iar rezultatele lui Cristi sunt conform aşteptărilor noastre, antrenori, oameni de sport din Craiova şi Amărăştii de Sus, localitatea natală a sportivului“, a spus Olimpiu Oproiu, antrenorul lui Cristian. Tot la masculin individual, slătineanul Marius Rădoi a urcat pe a treia treaptă a podiumului. A patra medalie pentru CSS Craiova, una de bronz, a fost obţinută de Luiza Popescu, la dublu mixt, sportiva pregătită de Cătălin Georgescu făcând echipă cu Mihai Pop (CSS Odorheiu Secuiesc). Tot medalie de bronz a cucerit şi perechea Andrada Bibirica (CSS Slatina) – Vlad Hurloi. La individual, Luiza Popescu a intrat în primele 16 concurente, câştigând în faţa sportivelor Ioana Sîngiorzan (LPS Bistriţa) – scor 3-0 şi Denisa Urîtu (CSS Craiova), scor 3-1, apoi a pierdut în faţa favoritei principale, Krisztina Varga (CSS Târgu Mureş), cu 3-0. „Sunt foarte mulţumit de prestaţia Luizei şi că a urcat pe podium, ţinând cont că practică acest sport de mai puţin de trei ani“, a spus Cătălin Georgescu, antrenorul Luizei. Concursul de la Bistriţa a reunit 97 de jucători la masculin şi 81 la feminin.