16.2 C
Știri de ultima orăSportEnergia a cucerit Cupa României

Energia a cucerit Cupa României

Echipa masculină de baschet Energia Rovinari a cucerit sâmbătă în premieră Cupa României, în Sala Olimpia din Ploieşti, după ce a învins în finală pe CS Municipal Oradea cu scorul de 58-55 (4-15, 16-12, 24-16, 14-12).
Orădenii au început bine partida și după primul sfert conduceau cu 15-4, pentru ca în debutul sfertului al doilea să se desprindă la 20-5 (minutul 12). Gorjenii au început o cursă de urmărire, iar în minutul 23 scorul a devenit 28-28. CSM Oradea a mai avut o zvâcnire, a condus cu 34-28 (24), apoi Energia a preluat conducerea pentru prima oară în minutul 30, 43-44. Energia a condus până la final, chiar dacă ultimele minute au fost dramatice, reușind o nouă victorie, cu 58-55, după două aruncări libere marcate de Troupe în ultimele trei secunde.
La câștigătoarea trofeului, antrenată la turneul Final Four de Radu Stroescu, au jucat Louis Darby Jr. (11 puncte), Ermin Jazvin (4 p), Tal Karpelesz (11 p), Rait Keerles, Nemanja Milosevic (11 p), Porter Troupe (7 p), Daniel Tudosă, Cătălin Vlaicu (1 p), Giordan Lee Watson (13 p).
Prin această performanţă, gorjenii s-au calificat într-o cupă europeană, EuroChallenge.
În play-off-ul Ligii Naţionale, Energia, care a încheiat sezonul regulat pe locul opt, va înfrunta campioana CSU Asesoft Ploieşti, pe care au învins-o vineri în semifinalele Cupei României, cu scorul de 71-63. Prahovenii au încheiat pe locul trei Final Four-ul Cupei României, după ce au învins pe BCM-U Piteşti, scor 95-56.