6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBaschet (m) - Energia Rovinari a câştigat Cupa României

Baschet (m) – Energia Rovinari a câştigat Cupa României

Echipa masculină de baschet Energia Rovinari a cucerit în premieră Cupa României, aseară, în Sala Olimpia din Ploieşti, după ce a învins în finală pe CS Municipal Oradea cu scorul de 58-55 (4-15, 16-12, 24-16, 14-12).

Orădenii au început bine partida și după primul sfert conduceau cu 15-4, pentru ca în debutul sfertului al doilea să se desprindă la 20-5 (min. 12). Gorjenii au început o cursă de urmărire, iar în min. 23 scorul a devenit 28-28. CSM Oradea a mai avut o zvâcnire, a condus cu 34-28 (24), după care Energia a preluat conducerea pentru prima oară în min. 30, 43-44. Energia a condus până la final, chiar dacă ultimele minute au fost dramatice, reușind o nouă victorie, cu 58-55, după două aruncări libere marcate de Troupe în ultimele trei secunde.

La câștigătoarea trofeului, antrenată la turneul Final Four de Radu Stroescu, au jucat Louis Darby Jr 11 puncte, 2 recuperări, 1 pasă decisivă, Ermin Jazvin 4 p, 7 rec, Tal Karpelesz 11 p, 2 rec, 1 pd, Rait Keerles, Nemanja Milosevic 11 p, 16 rec, Porter Silvanus Troupe 7 p, 4 rec, 4 pd, Daniel Tudosă, Cătălin Vlaicu 1 p, 2 rec, 1 pd, Giordan Lee Watson 13 p, 5 rec, 5 pd.

La CSM Oradea au evoluat Zarko Comagic 5 p, 2 rec, Sean Morgan Denison 18 p, 10 rec, 1 pd, Daniel James Dillon 4 p, 4 rec, 3 pd, Wiliam Edward Franklin 4 p, 2 rec, 7 pd, Radovan Markovic 1 rec, 1 pd, Titus Nicoară 11 p, 6 rec, 2 pd, Daniel Popescu, Vujadin Subotic 11 p, 2 rec, 1 pd, Bogdan Țibîrnă 2 p, 1 rec.

În play-off-ul Ligii Naţionale, gorjenii, care au încheiat sezonul regulat pe locul opt, vor înfrunta campioana CSU Asesoft Ploieşti, pe care au învins-o vineri în semifinalele Cupei României, cu scorul de 71-63.

Prahovenii au încheiat pe locul trei Final Four-ul Cupei României, după ce au învins pe BCM-U Piteşti, scor 95-56.