Acasă Sport Fotbal – Atletico Madrid şi Bayern Munchen, în semifinalele Ligii Campionilor

Fotbal – Atletico Madrid şi Bayern Munchen, în semifinalele Ligii Campionilor

Formaţiile Atletico Madrid şi Bayern Munchen s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor după ce au eliminat în sferturi echipele FC Barcelona, respectiv Manchester United.

Ieri seară, în Spania, Atletico s-a impus cu 1-0 pe teren propriu în faţa Barcei, în manşa a doua a sferturilor de finală, şi cum în tur rezultatul a fost egal, 1-1, s-a calificat în semifinale cu scorul general de 2-1. Unicul gol al meciului de pe „Vicente Calderon” a fost marcat de Koke (’5).

Atletico Madrid: Courtois – Juanfran, Miranda, Godin, Filipe – Tiago, Gabi – Koke, Adrian (’62, Diego), Garcia – Villa (’79, C. Rodriguez). Antrenor: D. Simeone.

FC Barcelona: Pinto – Alves, Bartra, Mascherano, Alba – Xavi, Busquets, Iniesta (’73, Pedro) – Messi, Fabregas (’61, A. Sanchez), Neymar. Antrenor: G. Martino.

În Germania, Bayern Munchen a trecut la pas de Manchester United, impunându-se cu 3-1 (în tur 1-1). Golurile nemţilor au fost marcate de Mandzukic (’59), Muller (’68) şi Robben (’76), replica britanicilor venind de la Evra (’57).

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Boateng, Dante, Alaba – Kroos – Robben, Muller (’84, Pizarro), Gotze (’65, Rafinha), Ribery – Mandzukic. Antrenor: J. Guardiola.

Manchester United: De Gea – Jones, Smalling, Vidic, Evra – Fletcher (’74, Hernandez), Carrick – Valencia, Kagawa, Welbeck (’81, Januzaj) – Rooney. Antrenor: D. Moyes.

În celelalte două „sferturi”, Real Madrid a trecut de Borussia Dortmund cu scorul general de 3-2, iar Chelsea a depăşit-o pe Paris Saint Germain cu 2-0 marţi seară, în retur, şi cum în prima manşă, în Hexagon, scorul a fost 3-1 pentru francezi, britanicii s-au calificat în faza următoare graţie golului marcat în deplasare.

De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.