9 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportLiga Campionilor: Chelsea s-a calificat în sferturi

Liga Campionilor: Chelsea s-a calificat în sferturi

Echipa engleză Chelsea s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a dispus cu scorul de 2-0 (2-0) de Galatasaray Istanbul, marți seara, la Londra, în manșa secundă a optimilor de finală, informează Agerpres.

După un 1-1 pe malurile Bosforului, londonezii au tranșat soarta calificării în prima repriză de pe ”Stamford Bridge”, după golurile marcate de camerunezul Samuel Eto’o (4), din pasa lui Oscar, și de Gary Cahill (42), după o minge respinsă de portarul Muslera.
Chelsea a controlat total meciul, relevant fiind și faptul că Galata nu a avut decât un șut pe poartă în acest meci, Drogba, în min. 90+1 (echipa lui Mourinho a avut 13).

18 martie 2014, 21:45 – Londra (Stamford Bridge)

Chelsea FC 2-0 Galatasaray SK

Au marcat: Samuel Eto’o 4, Gary Cahill 42

Chelsea: 1. Petr Čech – 2. Branislav Ivanović, 24. Gary Cahill, 26. John Terry, 28. César Azpilicueta – 22. Willian (90, 33. Tomáš Kalas), 7. Ramires, 8. Frank Lampard, 11. Oscar (81, 14. André Schürrle) – 29. Samuel Eto’o (85, 9. Fernando Torres), 17. Eden Hazard.

Galatasaray: 25. Fernando Muslera – 27. Emmanuel Eboué (78, 14. Izet Hajrović), 21. Aurélien Chedjou, 26. Semih Kaya, 15. Alex Telles – 17. Burak Yılmaz (54, 19. Umut Bulut), 35. Yekta Kurtuluş (67, 22. Hakan Balta), 8. Selçuk İnan, 3. Felipe Melo, 10. Wesley Sneijder – 11. Didier Drogba.

Cartonașe galbene: Ivanović, Oscar – Melo, Drogba, İnan.

Arbitru: Felix Brych (Germania).