16.4 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportPSG şi Barca, în sferturile Ligii Campionilor

PSG şi Barca, în sferturile Ligii Campionilor

Paris Saint Germain şi FC Barcelona s-au calificat aseară în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, fază în care marţi au acces Atletico Madrid şi Bayern Munchen.

În Franţa, Paris Saint Germain s-a impus cu 2-1 în faţa formaţiei germane Bayer Leverkusen, în manşa secundă a optimilor de finală. Golurile grupării din Hexagon au fost marcate de Marquinhos (’13) şi Lavezzi (’54), reuşita nemţilor venind de la Sam (’6). De menţionat că oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul ’68, Can văzând al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. Leverkusen se poate „lăuda” şi cu un penalti ratat în minutul 28, prin Rolfes. În meciul tur, PSG s-a impus cu 4-0.

PSG: Sirigu – Jallet, Marquinhos, Silva, Digne – Pastore, Cabaye, Rabiot – Cavani (’85, Camara), Ibrahimovic (’72, Menez), Lavezzi (’62, Lucas). Antrenor: L. Blanc.

Leverkusen: Leno – Donati, Wolscheid, Toprak, Guardado – Rolfes, Reinartz (’78, Wagener), Can – Sam (’67, Brandt), Derdiyok, Castro (’67, Son Heund-Min). Antrenor: S. Hyypia.

Catalanii au transpirat bine pentru succesul cu „cetăţenii”

Victoria cu 2-0 obţinută în meciul tur, în Anglia, a făcut ca FC Barcelona să trateze mai lejer manşa a doua a optimilor cu Manchester City, astfel că aseară, în Spania, s-a jucat pe contre, cu destule ocazii la ambele porţi. A fost 2-1 pentru catalani, care au punctat prin Lionel Messi (’67) şi Dani Alves (’90+1), replica britanicilor venind de la Kompany (’89). De menţionat că Manchester City a evoluat cu un om mai puţin din minutul 78, Zabaleta văzând cartonaşul roşu după două galbene.

FC Barcelona: Valdes – Alves, Pique, Mascherano, Alba – Xavi, Busquets, Iniesta – Messi, Fabregas (’86, Roberto), Neymar (’80, Sanchez). Antrenor: G. Martino.

Manchester City: Hart – Zabaleta, Kompany, Lescott, Kolarov – Fernandinho, Milner – Silva (’72, Negredo), Toure, Nasri (’75, Navas) – Aguero (’46, Dzeko).

Iată şi programul celorlalte meciuri din returul optimilor de finală: marţi, 18 martie: Chelsea Londra – Galatasaray Istanbul (în tur 1-1), Real Madrid – Schalke (6-1); miercuri, 19 martie: Borussia Dortmund – Zenit Sankt Petersburg (4-2), Manchester United – Olympiakos Pireu (0-2).