20.5 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAtletico şi Bayern s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor

Atletico şi Bayern s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor

Formaţiile Atletico Madrid şi Bayern Munchen s-au calificat în faza sferturilor de finală după ce au depăşit în optimi pe AC Milan, respectiv Arsenal Londra.

Atletico a învins aseară, pe teren propriu, cu 4-1, pe AC Milan, în jocul retur al optimilor. Golurile spaniolilor au fost marcate de Costa (’3, ’85), Arda Turan (’40) şi Raul Garcia (’71), replica italienilor venind de la Kaka (’28). În prima manşă, disputată în Italia, s-a impus tot Atletico, scor 1-0.

Atletico Madrid: Courtois – Juanfran, Miranda, Godin, Filipe – Turan (’78, Rodriguez), Gabi, Suarez, Koke (’81, Diego) – Garcia (’72, Sosa) – Costa. Antrenor: Diego Simeone.

AC Milan: Abbiati – Abate, Rami, Bonera, Emanuelson – De Jong (’78, Muntari), Essien (’69, Pazzini) – Taarabt (’46, Robinho), Poli, Kaka – Balotelli. Antrenor: Clarence Seedorf.

„Tunarii” au pus probleme

În Germania, în cealaltă partidă din returul optimilor, Bayer Munchen a avut un meci greu cu Arsenal, disputa terminându-se la egalitate, scor 1-1. Bavarezii au deschis scorul prin Schweinsteiger (55’), iar britanicii au egalat rapid prin Podolski (’57). De menţionat că nemţii au ratat o lovitură de la 11 metri în prelungiri, prin Thomas Muller (’90+2). În prima întâlnire, disputată în Anglia, Bayern s-a impus cu 2-0.

Bayer Munchen: Neuer – Lahm, Martinez, Dante, Alaba – Schweinsteiger, Alcantara – Robben, Gotze (’59, Kroos), Ribery (’85, T. Muller) – Mandzukic. Antrenor: Josep Guardiola.

Arsenal Londra: Fabianski – Sagna, Mertesaker, Koscielny, Vermaelen – Arteta (’77, Gnabry), Chamberlain (’84, Flamini) – Cazorla, Ozil (’46, Rosicky), Podolski – Giroud. Antrenor: Arsene Wenger.

Iată şi programul celorlalte meciuri din returul optimilor de finală: astăzi, ora 21.45: FC Barcelona – Manchester City (în tur 2-0), Paris Saint Germain – Bayer Leverkusen (4-0); marţi, 18 martie: Chelsea Londra – Galatasaray Istanbul (1-1), Real Madrid – Schalke (6-1); miercuri, 19 martie: Borussia Dortmund – Zenit Sankt Petersburg (4-2), Manchester United – Olympiakos Pireu (0-2).