10 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenis - Alexandra Cadanţu şi Alexandra Dulgheru, eliminate la Florianopolis

Tenis – Alexandra Cadanţu şi Alexandra Dulgheru, eliminate la Florianopolis

Jucătoarea de tenis Alexandra Dulgheru, locul 141 WTA, venită din calificări, a abandonat, ieri seară, în sferturile de finală ale turneului de la Florianopolis (Brazilia), dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari, informează Mediafax. Dulgheru a abandonat în setul doi al meciului cu jucătoarea Klara Zakopalova, a treia favorită şi locul 32 WTA, la scorul de 6-3, 5-2 pentru sportiva cehă. Meciul a durat o oră şi 26 de minute. Pentru participarea în turul trei, Dulgheru a obţinut 6.175 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Tot ieri seară, Alexandra Cadanţu, locul 62 WTA şi cap de serie numărul 6, a ratat calificarea în semifinalele turneului de la Florianopolis (Brazilia). Cadanţu a fost învinsă în sferturile de finală, cu scorul de 6-3, 6-3, după o oră şi 17 minute de joc, de sportiva Iaroslava Şvedova din Kazahstan, locul 79 WTA. Pentru participarea în turul trei, Cadanţu a obţinut 6.175 de dolari şi 60 de puncte WTA.