3.9 C
Știri de ultima orăSportBaschet: SCM-U Craiova-KB Peja (Kosovo), scor 85-75, în Liga Balcanică

Baschet: SCM-U Craiova-KB Peja (Kosovo), scor 85-75, în Liga Balcanică

\n

Echipa masculină de baschet SCM-U Craiova a învins, în această seară, în Sala Polivalentă, formaţia din Kosovo, KB Peja, cu scorul de 85-75,într-o partidă contând pentru etapa a 14-a Ligii Balcanice. După acest rezultat SCM-U a urcat pe locul 3 în Liga Balcanică.

SCM-U Craiova: Damian, Bureau, Căpuşan, Seals, Ciotlăuş, Tyler, Sokk, Kovac, Mocanu, Gavrilă, Babic, Popescu.

Desfăşurarea partidei:

Partida a început.

Sfertul 1

Min. 1  Scorul a devenit 2-2, pentru Craiova înscriind Kovac.

Min. 2  Kovac a punctat din şi rezultatul se menţine egal, 4-4.

Min. 3  Peja a preluat conducerea şi scorul a devenit 4-6.

Min. 4  Seals şi Kovac au înscris succesiv, câte trei puncte şi Craiova conduce cu 10-6.

Time-out

Min. 5  Căpuşan a înscris primulb coş de două puncte şi scorul a devenit 12-8.

Min. 6  Kovac este în formă şi a înscris încă o dată, scor 14-11.

Min. 7  Tyler a transformat două aruncări libere şi a dus scorul la 16-13. Tot el a recuperat şi a majorat diferenţa: 18-13.

Min. 8  Peja a recuperat din diferenţă: 18-15.

Min. 9  Sokk a punctat pentru 20-15.

Min. 10 Peja s-a apropiat la un singur punct, scor 20-19.

Sfertul 2

Min. 2  B. Popescu, Sokk şi Bureau au punctat pentru Craiova şi scorul a devenit 27-22.

Min. 3  Oaspeţii au transformat două arunccări libere, iar Bogdan Popescu a înscris din nou, scor 29-26.

Min. 4  Babic a reuşit primul său coş de două puncte din acest meci, scorul devenind 31-28.

Min. 5  Babic a recidivat şi a majorat diferenţa la 33-29.

Time-out

Min. 6  La mijlocul sfertului al doilea, Peja a egalat:33-33.

Min. 6  Bureau a reuşit un coş de trei puncte, ridicând sala în aer.

Min. 7  Bureau a punctat din nou şi a distanţat Craiova la cinci puncte: 38-33.

Min. 8  Peja a revenit la conducere pe tabela de marcaj: 38-40.

Min. 8  Tyler a readus egalitatea pe tabelă: 40-40

Min. 9  Seals a redus din diferenţă şi duce scorul la 42-43.

Min. 10  Bureau a finalizat prin slam-dunk şi scorul a devenit 44-43. Tot el a recuperat, a înscris şi SCM-U are patru puncte avans.

Min. 10  Bureau a punctat din nou şi la pauză scorul este 49-43.

Sfertul 3

Min. 1  Căpuşan a înscris primul coş al reprizei secunde: 51-43. Seals a marcat şi el rapid şi a majorat diferenţa la nouă puncte.

Min. 2  Căpuşan a punctat din nou şi scorul a devenit 55-47.

Min. 3  Seals a înscris şi păstrează Peja la distanţă: 58-52.

Min. 4  Căpuşan a marcat prin slam-dunk şi Babic a trimis Craiova la zece puncte diferenţă: 62-52. Le Var Seals a ridicat sala în picioare cu un nou coş, 64-52.

Atmosfera este incandescentă în aceste momente în Sala Polivalentă.

Time-out

Min. 7  Kosovarii s-au apropiat la şase puncte de craioveni.

Babic a fost împins de un adversar şi s-a lovit de un panou şi imediat au căzut încă patru, cinci panouri publicitare.

Min. 9  Tyler a spart gheaţa după mai multe minute de secetă, scor 66-58, imediat Bureau îl imită şi s-a refăcut diferenţa de zece puncte.

Min. 10 Înaintea ultimului sfert scorul este 68-58.

Sfertul 4

Min. 2 Bogdan Popescu a reuşit primele două puncte din acest sfert, transformând două aruncări libere, scor 70-60.

Min. 3  Încă un slam-dunk al lui Travis Bureau, care face un meci de senzaţie, având 18 puncte până în acest moment.

În ultimele minute jocul este foarte tensionat, alb-albaştrii fiind nemulţumiţi de deciziile arbitrilor.

Principalul marcator al oaspeţilor este Simovic, cu 21 de puncte.

Min. 7  Seals a marcat de trei puncte şi Craiova se apropie de victorie: 74-65.

Popescu şi Tyler au părăsit terenul după ce au acumulat cinci greşeli personale.

Min. 7  Peja a înscris cinci din cele şase aruncări libere şi s-a apropiat la patru puncte: 74-70.

Min. 8  Kovac a reuşit să marcheze într-o atmosferă incendiară şi scorul a devenit 76-70.

Min. 9 Kovac a înscris pentru 78-70.

Time-out la scorul de 79-72.

Min. 9  Sokk a transformat două aruncări libere şi scorul a devenit 81-72.

Min. 10 Bureau a punctat pentru 83-73.

Bureau a mai transformat două aruncări libere şi meciul s-a terminat cu scorul de 85-75.