27.3 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBrazilia, regina mondială a handbalului

Brazilia, regina mondială a handbalului

Ediţia din acest an a Campionatului Mondial de handbal feminin, găzduit de Serbia, a fost foarte surprinzătoare, multe dintre favorite fiind eliminate înainte de faza semifinalelor. Lăsând la o parte faptul că România a fost eliminată încă din optimile de finală de Polonia, nici Muntenegru sau Coreea de Sud nu s-au putut lăuda cu o performanţă mai mare. În ierarhia finală, ţara noastră a încheiat Campionatul Mondial pe locul 11. Sferturile de finală au fost şocante pentru puterile handbalului feminin european, Norvegia, Franţa, Ungaria şi Germania luându-şi adio de la semifinale. În ultimul act, Brazilia a învins, duminică, cu 22-20, pe Serbia. Cu o generaţie foarte bună, formaţia sud-americană a reuşit pentru prima dată în istorie să câştige titlul mondial, fiind a doua ţară din afara Europei care îşi adjudecă un asemenea trofeu, după Coreea de Sud, în 1995. Ţara gazdă, Serbia, a trebuit să se mulţumească însă cu medalia de argint şi a ratat al doilea titlu mondial din istorie, iar Danemarca a cucerit bronzul. Cea mai mare surpriză, Polonia, a terminat pe locul patru. După ce a eliminat România şi Franţa, s-a înclinat în faţa Serbiei (semifinale) şi a Danemarcei (finala mică). Alt fapt inedit din această ediţie a CM a fost că multipla campioană mondială, Rusia, nu s-a calificat nici măcar în faza grupelor. Rusia a obţinut şapte titluri, trei în perioada sovietică, şi patru din 2001 până în prezent. Echipa ideală a Campionatului Mondial de handbal: portar – Barbara Arenhart (Brazilia), extremă stânga – Maria Fisker (Danemarca), inter stânga – Sanja Damjanovici (Serbia), centru – Anita Görbicz (Ungaria), inter dreapta – Susann Müller (Germania), extremă dreapta – Sun Hee Woo (Coreea de Sud), pivot – Dragana Cvijici (Serbia), MVP – Eduarda Amorim (Brazilia).