8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCiocan, a 15-a victorie la profesionişti

Ciocan, a 15-a victorie la profesionişti

Pugilistul român Cristian Ciocan (foto) a câştigat mai uşor decât se aştepta meciul cu americanul Kevin Johnson (34 de ani, 29-4, 14 KO), disputat vineri la Hamburg (Germania). Victoria românului (26 de ani, 15-3, 10 KO), campion European WBO la categoria grea, a fost unanimă, la puncte, după zece reprize. Conform boxrec, Kevin Johnson este numărul zece în pugiliştilor activi din SUA însă prestaţia lui de la Hamburg a fost modestă. Meciurile sale cu Vitali Klitshko (înfrângere la puncte în 2009) sau cu Tyson Fury (eşec după 12 reprize în 2012) par a fi simple alibiuri. Românul şi-a trecut în palmares un succes care contează în drumul lui spre un meci eliminatoriu de titlul mondial. Unul dintre arbitrii judecători de la acest meci a fost Mihai Leu.