16.2 C
Știri de ultima orăSportUn craiovean s-a impus la Turneul Campionilor

Un craiovean s-a impus la Turneul Campionilor

Turneul Campionilor la tenis de câmp, la dublu, găzduit recent de CS Tenis Olimp Craiova, a încheiat anul competiţional al seniorilor 35+. La una dintre cele patru categorii s-a impus un craiovean, Dan Duţescu, care a făcut pereche cu bucureşteanul Laurenţiu Bucur la categoria 50+ şi au câştigat toate cele patru meciuri disputate. La aceeaşi categorie, antrenorul craiovean de fotbal Marian Bîcu a făcut echipă cu alt craiovean, Marin Căluianu, şi au încheiat concursul pe locul cinci, fără nici o victorie. Câştigătoare la celelalte trei categorii au fost următoarele perechi: +35 de ani: Colea Anghel (Alba Iulia) / Marius Babiciu (Baia Mare); +45 de ani: Cristian Gavrilovici/Adrian Niculescu (ambii din Bucureşti); +55 de ani: Petru Santeiu (Turda) / Petru Siminel (Sibiu). Şi la +35 de ani au participat craioveni. Sorin Ghiţă şi Vali Nistoran au făcut echipă şi au fost învinşi în semifinale. Alt sportiv din Bănie, Oliver Mocanu, a urcat pe podium, făcând pereche cu Ion Ancuţa (Curtea de Argeş). „Turneul a fost o reuşită, cu participanţi valoroşi din mai toate centrele din ţară. Organizare şi desfăşurare impecabilă, premii pe măsură, ambianţă excelentă, oferite de CS Tenis Club Olimp Craiova, sub conducerea lui Ilie Cojan“, a declarat unul dintre participanţi. Şi gazda turneului, Ilie Cojan, a jucat, făcând pereche cu alt craiovean, Bogdan Cârstea şi au pierdut la o minge accederea în semifinale. În total, la turneul organizat pentru al treilea an la CS Tenis Olimp au luat startul 14 tenismani din Craiova. Valoarea premiilor în bani a fost de 6.000 de lei.