12 C
Știri de ultima orăSportOprescu jubilează

Oprescu jubilează

Antrenorul echipei FC Olt Slatina, Dan Oprescu, a fost încântat de evoluţia elevilor săi din partida câştigată sâmbătă, în deplasare, scor 1-0 (Siminic ‘88), în faţa fostei divizionare A CS Mioveni şi a dezvăluit secretul succesului. „Este al doilea meci în care nu am primit gol şi a fost cel mai important pentru noi. În prima repriză, Mioveniul a controlat jocul, noi încercând să jucăm pe contraatac, deoarece ştiam că în precedentul lor meci, de la Motru, au luat patru goluri pe contraatac. În partea a doua, am făcut o repriză mai bună şi mă bucur că am marcat acel gol pe final. Am jucat un amical cu ei în vară şi am pierdut cu 4-0. Anul trecut, în amicale am bătut tot, dar în campionat s-a terminat. A fost util acel amical din vară, pierdut cu 4-0, eu, după el, zicându-le jucătorilor că prin prisma lui vom şti cum să abordăm meciul direct din campionat. Acum a contat pe final omul în plus, dar eliminarea cred că a fost corectă. Obiectivul nostru este calificarea în play-off“, a spus, Dan Oprescu, citat de liga2.ro.
La scurt timp după înfrângerea suferită în faţa oltenilor, antrenorul argeşenilor, Iordan Eftimie, a demisionat din funcţie, ca să le uşureze misiunea conducătorilor. „Noi în această seară (sâmbătă seară – n.r.) trebuia să luăm o decizie în privinţa antrenorilor. Domnul Iordan Eftimie a decis însă să renunţe la postura de antrenor, iar contractul se va rezilia pe cale amiabilă“, a declarat preşedintele lui CS Mioveni, Dumitru Olteanu, pentru Sport Argeş.