16.7 C
Știri de ultima orăSport Volei (f): România a obţinut victorii pe linie în Bănie

Volei (f): România a obţinut victorii pe linie în Bănie

Naţionala de volei feminin a României a câştigat, în această seară, şi al treilea meci din turneul al treilea din grupa A a Ligii Europene, găzduit de Sala Polivalentă din Craiova. Româncele au învins cu scorul de 3-1 (21-17, 19-21, 23-21, 21-19) reprezentativa Turciei şi păstrează şanse mari de calificare la turneul final, acolo unde merg două echipe din fiecare grupă.

Sâmbătă, România a învins Bulgaria cu scorul de 3-2, iar vineri elevele lui Marian Constantin trecuseră cu 3-0 de Ungaria. Celelalte rezultate ale turneului din Bănie: Turcia – Bulgaria 3-2, Turcia – Ungaria 3-1, Bulgaria – Ungaria 3-1. Clasament grupa A: 1. Bulgaria 18p; 2. ROMÂNIA 16p; 3. Turcia 12p; 4. Ungaria 8p. Turneul al patrulea, ultimul, se va desfăşura în Bulgaria, în perioada 4-6 iulie, la Varna, iar Final Four-ul competiţiei va fi tot la Varna, între 11 şi 12 iulie.