11.2 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbal (f): Oltchim, eliminată prematur din Cupa României

Handbal (f): Oltchim, eliminată prematur din Cupa României

Campioana en titre Oltchim Râmnicu Vâlcea a fost eliminată surprinzător din Cupa României la handbal feminin de ASC Corona Braşov, care s-a impus asear[, în arena „Antonio Alexe” din Oradea, la loviturile de la 7 metri, cu scorul de 5-4, după ce scorul a fost egal la finalul timpului regulamentar, 36-36 (16-15). Corona a făcut un meci remarcabil şi nu mult a lipsit să termine învingătoare după cele 60 de minute. După ce a fost condusă în repriza secundă şi la două goluri (23-25, 24-26), Oltchim a egalat în ultimele secunde prin Ramona Farcău, după ce Barbosa comisese paşi evidenţi la golul 35 al vâlcencelor. La loviturile de departajare, Corona s-a impus cu 5-4, singura aruncare de la 7 metri a Oltchimului fiind irosită de Katarina Bulatovic (a apărat Ana Maria Mârcă-Olariu). Pentru Oltchim au transformat Meiroşu, Brădeanu, Farcău şi Barbosa, iar pentru braşovence Apetrei, Zamfir, Chiper, Brânzan şi Druţu. În semifinale s-au mai calificat HC Dunărea Brăila, care a dispus în sferturi de HC Zalău cu 27-24 (11-11), CSM Bucureşti, care a trecut neaşteptat de „U” Jolidon Cluj, cu 35-34 (20-17), şi HCM Baia Mare, învingătoare în duelul cu HCM Roman, scor 31-28 (15-15). Astăzi, în semifinale, Corona Braşov va întâlni pe Dunărea Brăila (20.00), iar CSM Bucureşti pe HCM Baia Mare (18.00).

Editor: Mariana Butnariu