22 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportReal a condus campioana, dar a pierdut

Real a condus campioana, dar a pierdut

Echipa feminină de fotbal Real Craiova a întâlnit vineri, pe stadionul de la „Termo“, campioana Olimpia Cluj, în ultima etapă din turul play-off-ului Ligii Naţionale. Miercuri, într-o o rundă intermediară, ardelencele învinseseră Timişoara, echipă cu pretenţii la medalia de bronz, cu 10-0, iar Real Craiova remizase, în deplasare, cu Cristian Braşov, 1-1. În aceste condiţii, mulţi se gândeau că Olimpia Cluj le va umple vineri plasa elevelor lui Sorin Pătraşcu, însă nu a fost deloc aşa. Oltencele au condus la pauză, deschizând scorul în minutul 34, prin Simion, dintr-o lovitură liberă. În repriza secundă, Real a ratat ocazii bune de gol, iar Olimpia a punctat de trei ori, câştigând partida.
„A fost un meci foarte bun al nostru, am jucat de la egal la egal cu cea mai bună echipă din campionat, sfertfinalista Ligii Campionilor. Ele au venit cu echipa de bază, dar au prins o zi mai slabă. Chiar ne-a felicitat antrenorul lor, Mirel Albon. Sunt mândru de fetele mele. Unele au jucat uşor accidentate, dar au avut ambiţie să-şi arate valoarea“, a spus antrenorul fotbalistelor craiovene, Sorin Pătraşcu. Pentru Real au evoluat: Cioară – Dragomir, Florescu, Moacă, Simion – Nicu, Ristache, Stanciu, Tomescu – A. Peşu, Hornea. Au mai intrat: Dinescu, Botnaru, Ioniţă, Manolescu şi Muntean. Marţi începe returul play-off-ului. Real, care se află pe locul patru, va jucat tot acasă, la „Termo“ (ora 11.00), cu Târgu Mureş, ocupanta locului doi.