16.7 C
Știri de ultima orăSportJerry Gane: Putem rămâne în Liga I

Jerry Gane: Putem rămâne în Liga I

CS Turnu Severin a pierdut o bătălie foarte importantă, duminică seară, cedând în deplasare, scor 0-1, în faţa Ceahlăului Piatra Neamţ, una dintre contracandidatele la retrogradare, dar oltenii de la Dunăre nu dezarmează. Antrenorul Jerry Gane consideră că echipa sa poate rămâne în Liga I dacă va fi mai atentă şi va avea o atitudine mai hotărâtă.
„Ne-am pus mari speranţe în acest joc, pentru că am fi făcut un pas important pentru salvare, mai ales că diferenţa nu era prea mare. În primele 20 de minute am jucat prost, dar am avut cea mai mare ocazie a primei reprize, prin Roman. Am controlat cea de-a doua repriză, însă penaltiul ratat de Florin a fost extrem de important. Problema foarte mare a fost în tur, când nu am reuşit să acumulăm prea multe puncte. În retur am reuşit rezultate bune, chiar dacă am avut o echipă nouă. Într-o lună am reuşit să aducem jucători şi să formăm o echipă, jucăm plăcut, acum o să ne jucăm şansa până la final. Cu o atitudine schimbată şi cu puţin noroc, putem rămâne în prima ligă“, a declarat Jerry Gane, la Dolce Sport. „Florin Costea joacă, se pregăteşte foarte bine, ţinând cont că a intrat două-trei meciuri după o pauză foarte mare. Face un joc foarte bun, se bate mult, acum a scos şi penalti… Păcat că a ratat. Altfel stăteau lucrurile dacă Florin nu rata, dar asta e, se întâmplă. El aleargă, se dăruieşte, dar e foarte greu ca după o pauză mare să fie acelaşi jucător pe care îl ştiam. Deocamdată, putem spune că Liga I este o pălărie prea mare pentru noi“, a completat Jerry Gane.