16.2 C
Știri de ultima orăSportFără portar, Real a luat şapte

Fără portar, Real a luat şapte

Echipa feminină de fotbal Real Craiova a pornit cu stângul în play-off-ul Ligii I. Fără un portar de meserie, formaţia pregătită de Sorin Pătraşcu a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, de către vicecampioana FCM Târgu Mureş cu scorul de 7-0 (1-0). „La acest scor nu avem nici o scuză. Portarul nostru, Bertea, nu a jucat, având probleme cu spatele, şi am folosit în poartă o jucătoare de câmp, Mihălescu. În prima repriză am reuşit să le blocăm pe adversare, primind un singur gol, dar, din minutul 55, orice şut pe poartă al adversarelor era gol. Am avut şi noi o ocazie, dar Roxana Dinescu, singură cu portarul, a ratat. La o echipă de fotbal feminin, cel mai important este să ai portar bun, dar noi nu am avut unul de meserie şi s-a văzut… Am pierdut sezonul acesta foarte multe jucătoare, din diferite motive. Unele s-au transferat în altă parte, în ţară sau străinătate, altele s-au operat, altele au accidentări mai puţin grave“, a explicat Sorin Pătraşcu, antrenorul fetelor de la Real.
Tehnicianul craiovean promite o prestaţie mai bună în meciul următor, de acasă, cu CS Brazi, programat pe 14 aprilie, bazându-se pe revenirea unor jucătoare, printre care şi portarul Bertea: „Am intrat în play-off. Sper să avem o prestaţie cât mai bună şi, dacă se poate, să urcăm pe podium, ca anul trecut. Acum urmează meciul cu Brazi, ne vom baza pe mai multe jucătoare şi altfel va fi exprimarea în teren“. În play-off joacă şase echipe, ocupantele primelor două locuri în cele trei serii zonale la finalul sezonului regulat. Cealaltă echipă craioveană, Sporting, evoluează în play-out, iar în etapa inaugurală a fost învinsă cu scorul de 8-1, în deplasare, de către Universitatea Alexandria.