13.1 C
Știri de ultima orăSportNeagu şi Călina, medaliaţi la naţionale

Neagu şi Călina, medaliaţi la naţionale

Doi atleţi craioveni, de la categoria Masters, au urcat pe podium la Campionatul Naţional de sală, desfăşurat sâmbătă, la Bucureşti.
Adrian Neagu, legitimat la CS Universitatea Craiova, a concurat la categoria +55 de ani şi a câştigat trei medalii de aur, în probele de 60 metri plat, săritura în lungime şi triplusalt. Medaliat cu aur anul trecut atât la Europene cât şi la Mondiale, Neagu a realizat la naţionale cea mai bună performanţă mondială în 2013 la săritura în lungime – 5,87 metri – la categoria sa de vârstă. Dumitru Călina, de la CSM Craiova, a câştigat medalia de bronz la tot la categoria +55 de ani, dar în proba de 3.000 de metri. Atletul, de 56 de ani, care are 12 curse de maraton alergate, se mândreşte că recent a primit un Certificat de Excelenţă din partea lui Sorin Matei, preşedintele Federaţiei Române de Atletism (FRA), pentru activitatea sa în cadrul Asociaţiei Atleţilor Masters (veterani) din cadrul FRA. Dacă în unele competiţii anterioare Dumitru Călina alerga în tandem cu fiul său, Florian (12 ani), acum, juniorul a participat sâmbătă la alt concurs, dar de matematică, etapa judeţeană a Olimpiadei Naţionale. „A fost chiar tare senzaţia pe care am avut-o la plecarea spre Bucureşti. I-am strâns mâna fiului meu, i-am urat baftă, iar el mi-a zis că îmi ţine pumnii şi orice rezultat vom obţine constituie un real succes“, a spus Dumitru Călina.