22 C
Știri de ultima orăSportBaschetbalistele s-au obişnuit să piardă

Baschetbalistele s-au obişnuit să piardă

Baschetbalistele de la SCM-U Craiova traversează o perioadă „neagră“. Echipa condusă de sârbul Milan Nisic nu a cunoscut gustul victoriei în 2013, ieri înregistrând al cincilea eşec consecutiv. De data aceasta, oltencele au fost depăşite de ocupanta primului loc, CSM Satu Mare, cu scorul de 68-47, într-o partidă devans din cadrul etapei a 22-a din Liga Naţională, disputată în Sala Sporturilor „Ion Constantinescu“, în prezenţa a câteva zeci de persoane. Primul sfert a fost câştigat la limită de oaspete, antrenate de Dan Fleşeriu (16-15), dar în sfertul al doilea, sătmărencele şi-au arătat valoarea, câştigând cu 19-9. După pauză, a urmat un joc mult mai echilibrat, CSM Satu Mare impunându-se cu scorul de 14-12 în repriza a treia şi cu 19-11 în ultimul sfert. Milan Nisic a trimis în teren jucătoarele: Larisa Toma (6 puncte), Marija Prlja (16), Zorica Mitov (4), Janina Ninu (1), Alexandra Cutaş (6). Au mai intrat: Corina Ceauşu (6), Irina Borş (4), Irina Gavrilă (4) şi Bianca Barbu. De partea cealaltă, antrenorul echipei din Satu Mare, Dan Fleşeriu, a mizat pe jucătoarele: Utahya Drye (10 puncte), Hajnalka Szlimak (7), Monica Ivan (5), Dara Kovacevic (8), Annemarie Părău (11). Au mai intrat: Florentina Ardeleanu (7), Andreea Orosz (7), Rada Felicia Giurgiu (3), Chadijah Whittington (2) şi Shanika Freeman (8). Vorbind despre situaţia echipei feminine SCM-U, Marius Toma, managerul secţiei de baschet, a declarat ieri că meciul următor, cu Rapid Bucureşti, devine important în perspectiva accederii în play-off: „A fost o perioadă cu rezultate negative, în care cel mai mult regretăm că nu am obţinut victoria cu CSM Sportul Bucureşti pentru că în alte trei jocuri am întâlnit ocupantele primelor trei locuri şi nu aveam şanse prea mari. În ceea ce priveşte play-off-ul, abia după meciul de etapa viitoare, de la Rapid Bucureşti, putem estima care sunt şansele de calificare între primele opt formaţii din campionat“. Seria de rezultate negative a îndepărtat SCM-U Craiova de locurile de play-off. Oltencele sunt acum pe locul zece, cu 24 de puncte, şi etapa viitoare pot spera la puncte, urmând să evolueze în deplasare, în compania echipei Rapid Bucureşti, aflată pe locul 12, cu 19 puncte.