11.7 C
Știri de ultima orăSportArsenal s-a făcut de râs

Arsenal s-a făcut de râs

Bradford City (Liga a 4-a) a furnizat cea mai mare surpriză a sferturilor de finală ale Cupei Ligii Angliei, eliminând Arsenal Londra la penaltiuri, informează Digi Sport. După 1-1 la capătul primelor 90 de minute, echipa din al patrulea eșalon englez a câștigat cu 4-3 după loviturile de departajare. Bradford, echipă la care a jucat şi Dan Petrescu, a deschis scorul în minutul 16, prin Gary Thompson, „tunarii“ reuşind egalarea abia în minutul 88, căpitanul Vermaelen ducând astfel meciul în prelungiri.
La loviturile de departajare, Cazorla, Chamakh şi Vermaelen de la Arsenal au ratat, iar Bradford, cu un Matt Duke senzaţional în poartă, a câştigat cu 3-2 loviturile de departajare (scor final 4-3) şi s-a calificat pentru prima dată în istorie în semifinalele Cupei Ligii. De la Bradford au marcat Doyle, G. Jones şi Connell şi au ratat S. Darby şi A. Connell. De la Arsenal au ratat vedetele Cazorla, Chamakh şi Vermaelena, mai inspiraţi fiind Wilshere şi Oxlade-Chamberlain.
Cei de la Bradford sunt invincibili la loviturile de departajare, ei câştigând pentru a noua oară consecutiv un meci decis la penaltiuri, mai mult decât oricare altă echipă din Anglia.
Bradford: Duke – Darby, McArdle, McHugh, Meredith – Thompson (‘72, Jones), Doyle, Jones, Atkinson (‘92, Turgot) – Wells (‘74, Connell), Hanson. Antrenor: Phil Parkinson.
Arsenal: Szczesny – Sagna, Mertesacker, Vermaelen, Gibbs – Ramsey (‘69, Rosicky), Wilshere, Coquelin (‘61, Chamakh), Podolski (‘69 Oxlade-Chamberlain) – Cazorla – Gervinho. Antrenor: Arsene Wenger.
În celălalt meci disputat marţi seară în sferturile Cupei Ligii, Norwich a cedat pe teren propriu în faţa celor de la Aston Villa, scor 1-4 (S. Morison ‘19 / Holman ‘21, Weimann ‘79, ‘85, Benteke ‘90+1). Ieri-seară, după închiderea ediţiei, urma să se dispute întâlnirea Swansea – Middlesbrough.