10.3 C
Știri de ultima orăSportDoagă şi Achim nu au prins podiumul la CE

Doagă şi Achim nu au prins podiumul la CE

Două dintre atletele reprezentative ale Clubului Sportiv Universitatea Craiova, Ioana Doagă şi Luminiţa Achim, au participat duminică la Campionatul European de cros de la Budapesta (Ungaria). Doagă, medaliată cu argint anul trecut la această competiţie, dar la junioare, a concurat acum la categoria sub 23 de ani şi a încheiat cursa pe locul 24 din 63 de participante. Eleva lui Dan Betini a pornit bine, aflându-se pe poziţia secundă la 1.060 de metri, apoi a preluat primul loc după 1.615 metri, dar pe parcurs a scăzut ritmul, iar după 3.085 de metri a coborât pe locul 9. Pe final, Ioana, care în vară a fost la câteva secunde distanţă de obţinerea baremului de calificare la Jocurile Olimpice, a pierdut contactul cu plutonul fruntaş şi a trecut a 24-a linia de sosire, după 22 de minute. Câştigătoarea cursei a fost britanica Jess Coulson (20:40). Luminiţa Achim, atletă pregătită de profesorul Adrian Tudor, a concurat la juniori şi s-a clasat doar pe locul 54. Însă, datorită clasărilor mai bune ale colegelor sale din lotul naţional, Monica Florea (locul 9), Anca Bunea (locul 24) şi Dana Loghin (locul 29), echipa României a fost aproape să obţină medalia de bronz. „Tricolorele“ s-a clasat pe locul patru, fiind devansate de echipa Rusiei. România a fost reprezentată la Campionatul European de cros de nouă sportivi, dar nici unul nu a urcat pe podium.