17.8 C
Știri de ultima orăSportEşec ruşinos pentru baschetbaliste

Eşec ruşinos pentru baschetbaliste

Echipa feminină de baschet SCM-U Craiova a fost învinsă, duminică seară, în deplasare la o diferenţă de 47 de puncte, scor 86-39 (16-12, 22-14, 25-6, 23-7) de către liderul clasamentului CSM Târgovişte, în cadrul etapei a cincea din Liga Naţională. Oltencele parcă nici nu au existat pe teren în partea a doua a meciului. După ce la pauză gazdele conduceau cu 38-26, în ultimele două sferturi formaţia din Bănie a mai marcat doar 13 puncte şi a încasat 48! Ţinând cont că echipa SCM-U Craiova, pregătită de Milan Nisic, are ca obiectiv calificarea în play-off (primele opt locuri) este surprinzătoare diferenţa aşa mare la care au pierdut, dar totodată este greu de crezut că Janina Simionca Ninu şi colegele sale ar putea să mai repete această contraperformanţă în acest sezon. Pentru formaţia din Târgovişte, liderul neînvins al campionatului, au evoluat toate jucătoarele de pe foaie şi chiar au marcat toate, iar pentru SCM-U Craiova nici o jucătoare nu a depăşit limita de 10 puncte marcate. Milan Nisic a trimis în teren următoarele jucătoare: Larisa Toma (7 puncte), Maria Prlja (8), Zorica Mitov (9), Janina Simionca Ninu (6), Alexandra Cutaş (2), Elena Ceauşu, Irina Borş (2), Bianca Barbu (3), Kaila Guidry şi Andra Ionescu. Formaţia municipalităţii craiovene ocupă locul şapte cu două victorii şi trei înfrângeri, iar etapa viitoare va juca acasă în compania echipei Rapid Bucureşti.