14.5 C
Știri de ultima orăSportLeonard Curti, medaliat cu aur în Moldova

Leonard Curti, medaliat cu aur în Moldova

Leonard Curti (foto), pugilist legitimat la CSM Craiova, a obţinut, în urmă cu două zile, medalia de aur la Concursul Naţional de toamnă, desfăşurat la Iaşi. Sportivul antrenat de maestrul Vasile Fîntînă a concurat la categoria 52 de kilograme, alături de alţi doi campioni. În primul meci, Curti, elev în clasa a X-a la Liceul Auto din Craiova, l-a învins pe Georgian Leahu (Iaşi), prin abandon în repriza a treia, iar în finală a trecut fără probleme de Amiş Enver (CS Farul Constanţa).
„Leonard Curti confirmă cu încă un rezultat bun că este în creştere de formă. Este neînvins în 2012“, a spus ieri maestrul Fîntînă. Acesta a punctat dezinteresul cu care a fost tratat competiţia de la Iaşi, care a adunat la start numai 25 de sportivi. „Leonard a concurat la o categorie unde au fost cei mai mulţi sportivi, dar la alte trei categorii nu s-a prezentat nimeni. Glumind, pot spune că am fost mai mulţi antrenori şi oficiali decât sportivi. Şi când mă gândesc că pe timpuri trebuia să câştigi chiar şi zece meciuri ca să ieşi campion de judeţ…“, a adăugat titratul antrenor craiovean. Fîntînă şi elevul său, dar şi alţi câţiva sportivi de la clubul Chimia Râmnicu Vâlcea vor pleca astăzi la un turneu de verificare la Iambol (Bulgaria), pe cheltuiala clubului din ţara vecină.