29.6 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportPatrian Trifu: Vreau să marchez meci de meci

Patrian Trifu: Vreau să marchez meci de meci

Fostul atacant al CS Turnu Severin a fost „erou“ în partida de marţi seară, cu Dinamo II,
din Cupa României, şi speră să aibă un campionat reuşit cu FC Caracal

Fiind în asentimentul lui Marian Bondrea, Patrian Trifu s-a văzut nevoit să o părăsească în vară pe CS Turnu Severin, echipă pentru care evolua de ani buni, încă de pe vremea când echipa se numea Gaz Metan CFR Craiova şi juca la „Depou“ în Liga a II-a. A ajuns la FC Caracal, formaţie care l-a primit cu braţele deschise şi care vizează promovarea în eşalonul secund. „Patri“ abia se pusese pe picioare după o accidentare la inghinali şi a suferit o întindere de ligamente la un antrenament efectuat sub comanda lui Iordan Eftimie, aşa că în prima etapă, cu CS Tunari, a fost spectator la victoria echipei sale cu 2-0. În runda trecută, cu Domneştiul, meci câştigat tot cu 2-0, a evoluat 30 de minute, dar nu a reuşit să puncteze. A făcut-o în schimb marţi seară, cu Dinamo II, în faza a 5-a din Cupa României, când a punctat în minutul 90+2, calificându-şi echipa în faza şaisprezecimilor. „Am intrat în minutul 75, pentru că nu sunt pus la punct cu pregătirea fizică, iar pe final mi-a ieşit, am marcat un gol important atât pentru mine, cât şi pentru echipă. Acest gol m-a descătuşat, acum vreau să marchez meci de meci“, a spus atacantul de 27 de ani. „Nu regret că am venit la Caracal şi că am plecat de la o echipă nou-promovată în Liga I la una de divizia C. Acolo, cu Bondrea, nu aveam nici o şansă să joc. Dacă ajunsese să mă bage fundaş dreapta, era clar că nu aveam nici un viitor la Severin… În plus, veneam după o accidentare care m-a ţinut departe câteva luni şi era mai greu să mă impun. Sunt mulţi fotbalişti buni aici, la Caracal, şi sigur vom reuşi să promovăm, aşa că tot răul spre bine. Ca să nu mai vorbesc de conducere, sunt nişte oameni serioşi, se ţin de promisiune, suntem cu banii la zi, şi cred că de asta am avut şi rezultatele de până acum. Sper să o ţinem tot aşa. Celor de la Severin le transmit să fie sănătoşi. Sper să vină italienii ăia să preia clubul, că altfel nu-i văd bine“, a completat Trifu.

„Sper să cădem
cu Rapidul“

Întrebat pe cine vrea să întâlnească în faza următoare a Cupei României, Patrian Trifu a mărturisit că şi-ar dori pe Rapid Bucureşti, dar că până atunci mai sunt destule meciuri importante de jucat, cum ar fi cel de astăzi, de la ora 17.00, de pe teren propriu, cu CS Afumaţi. „Eu am jucat contra Stelei şi a celor de la CFR Cluj în Cupă, pe când eram la Gaz Metan CFR Craiova, iar acum sper să cădem cu Rapidul la tragerea la sorţi şi să jucăm acasă (tragerea la sorţi va avea loc luni, la ora 16.00 – n.r.). Ar fi ceva extraordinar pentru oraş şi pentru noi, chiar dacă am avea şanse infime de calificare. Până atunci mai e mult însă. Acum mă gândesc la meciul de mâine (astăzi – n.r.) cu CS Afumaţi, o echipă care am înţeles că şi-a propus şi ea promovarea. Sunt mai multe echipe care au obiectivul ăsta, dar nu ne sperie, pentru că avem o echipă bună“, a încheiat Patrian Trifu.