16.2 C
Știri de ultima orăSportDjokovic-Ferer şi Murray-Berdych, în semifinale

Djokovic-Ferer şi Murray-Berdych, în semifinale

Numărul 2 mondial, sârbul Novak Djokovic, s-a calificat în semifinale la US Open, ultimul Mare Şlem al anului, unde îl întâlneşte sâmbătă pe spaniolul David Ferrer, al patrulea favorit. Djokovic a trecut în sferturi de argentinianul Juan Martin Del Potro, cap de serie numărul 7, cu scorul de 6-2, 7-6, 6-4 şi se află pentru a zecea oară consecutiv în semifinale la un Mare Şlem, al şaselea an consecutiv la Flushing Meadows. Ferrer l-a depăşit pe sârbul Janko Tipsarevici (numărul 8), scor 6-3, 6-7, 2-6, 6-3, 7-6, într-un meci maraton de patru ore şi 31 de minute. În cealaltă semifinală se întâlnesc tot sâmbătă britanicul Andy Murray (numărul 4) şi cehul Tomas Berdych (al şaselea favorit). La feminin, semifinalele s-au desfăşurat vineri, după închiderea ediţiei. Victoria Azarenka a înfruntat-o pe Maria Sharapova, iar Serena Williams pe italianca Sara Errani. La junioare, românca Ilka Csoregi s-a calificat, vineri, în sferturile de finală ale probei de simplu. Csoregi a învins-o, în optimi, cu scorul de 6-2, 6-2, pe sportiva turcă Ipek Soylu, după ce, cu câteva ore înainte, jucase şi în turul doi, unde a trecut de Ellen Allgurin (Suedia), scor 6-4, 6-3. În sferturi, Ilka o va întâlni pe sportiva germană Antonia Lottner, favorita numărul 4.