10 C
Știri de ultima orăSportDjokovic, câştigător pentru a treia oară la Toronto

Djokovic, câştigător pentru a treia oară la Toronto

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul doi mondial, l-a învins, duminică, pe francezul Richard Gasquet, scor 6-3, 6-2, în finala Mastersului 1000 de la Toronto. Sârbul şi-a apărat titlul câştigat în 2011, dar nu poate emite pretenţii pentru revenirea pe locul unu mondial, deşi s-a apropiat extrem de mult de Federer (în acest moment, mai puţin de 100 de puncte ATP îi desparte pe cei doi). Tenismanul în vârstă de 25 de ani a bifat cea de-a 48-a finală în circuit, îmbunătăţindu-şi procentajul de victorii: 31-17. A fost cel de-al 12 trofeu de Masters 1000 câştigat de Nole, care a pierdut alte nouă finale de acest gen. „E unul dintre cele mai importante turnee şi sunt extrem de fericit că l-am câştigat din nou. Nu mă aşteptam să înving la Toronto, mai ales că veneam după Olimpiadă, unde jocul nu mi-a mers aşa cum mă aşteptam“, a explicat Djokovic, care a devenit al treilea jucător din Era Open care reuşeşte să se impună de trei ori la Toronto (Lendl e lider, cu şase titluri cucerite, în timp ce Nole şi Agassi împart poziţia secundă, într-un clasament al turneului canadian). Acesta este primul titlu câştigat de sârb după Mastersul 1000 de la Miami, în martie. Proba de dublu a fost câştigată de fraţii Bob Bryan/Mike Bryan, care au trecut de spaniolii Marcel Granollers/Marc Lopez, scor 6-1, 4-6, 12-10.