Acasă Sport Ponor, argint la sol

Ponor, argint la sol

România a cucerit ieri a treia medalie la gimnastică, prin Cătălina Ponor, care a luat argintul în finala la sol. Ponor, care a primit 15.200 pentru execuţia sa, a fost devansată doar de americanca Alexandra Raisman, notată cu 15.600. Raisman îi „suflase“ româncei medalia de bronz, cu câteva minute mai devreme, în finala de la bârnă. Cele două sportive au avut aceeaşi notă, 15.066, după ce Raisman a făcut contestaţie. Arbitrii au stabilit că americanca a avut dificultate mai mare, i-au modificat nota din 14.966 în 15.066 şi i-au acordat medalia de bronz, iar Cătălina a coborât pe locul patru. La sol, favorita principală, românca Sandra Izbaşa, campioana olimpică la Beijing, a greşit grav la ultima diagonală. Izbaşa a căzut, a fost notată doar cu 13.333 şi a încheiat concursul pe ultimul loc. A patra româncă prezentă ieri în finale, Larisa Iordache, s-a clasat pe locul şase la bârnă, primind doar 14.200, după ce a căzut de pe aparat. Româncele au mai cucerit la Londra o medalie de aur prin Izbaşa (la sărituri) şi una de bronz la echipe.