15.3 C
joi, 18 aprilie, 2024

Cocoş de argint

Sportiva Roxana Cocoş a câştigat, aseară, medalia de argint, în finala categoriei 69 de kilograme a concursului de haltere, a şasea pentru delegaţia României la Jocurile Olimpice de la Londra. Vicecampioana olimpică la categoria 69 de kilograme a concursului de haltere, a declarat după încheierea concursului că a muncit enorm pentru a obţine medalia de argint la JO de la Londra şi că nu îi vine să creadă că a obţinut acest rezultat. „Sunt foarte fericită, îi mulţumesc lui Dumnezeu. Mama plânge, toată familia mea, nu ne vine să credem. Cum am ieşit, am sunat-o, ştiam că are emoţii, mama nu se uită la televizor la un asemenea concurs. Concursul ăsta a fost cel mai important din viaţa mea. Şi mi-am dorit medalia asta, am muncit enorm pentru medalia asta şi Dumnezeu m-a răsplătit, mi-a răsplătit şi munca şi îi mulţumesc din toată inima mea. Am văzut-o pe sportiva din Coreea de Nord pe Internet, înainte să vin la Londra. M-am mai întâlnit cu ea la Campionatele Mondiale din Antalya. Ştiam că va fi foarte puternică odată ce se duce în altă categorie”, a spus Roxana Cocoş la Dolce Sport.

Românca a obţinut un total de 256 kilograme, 113 kg la smuls şi 143 kg la aruncat.
La haltere, România a mai cucerit o medalie de bronz, prin Răzvan Martin (categoria 69 kilograme). După cinci zile ale competiţiei olimpice, România are şase medalii, cucerite astfel: aur – Alin Moldoveanu (tir), argint – Alina Dumitru şi Corina Căprioriu (ambele judo), Roxana Cocoş (haltere), bronz – echipa feminină de gimnastică şi Răzvan Martin (haltere).