24.3 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCinci medalii la U13 pentru judoka din Dolj

Cinci medalii la U13 pentru judoka din Dolj

Judoka doljeni au obţinut patru medalii la finala Campionatului Naţional individual pentru copii U13 de la Gura Humorului. Clubul Independenţa Calafat (antrenor Alexandru Pop) a câştigat trei medalii, câte una din fiecare culoare. Astfel, Ilaria Toma a ieşit campioană naţională la categoria +52 kg, Adrian Şulcă a devenit vicecampion naţional la categoria 42 kg, iar Mugurel Rova a luat bronz la categoria 38 kg. LPS „Petrache Trişcu“ Craiova a obţinut doar o medalie, de bronz, prin eleva lui Mihai Voinea, Naomi Badea, la categoria 27 kg. Colega sa, Maria Mândoiu (+52), s-a clasat pe locul cinci. La o altă competiţie desfăşurată în aceeaşi perioadă la Gura Humorului, finala Campionatului Naţional pe echipe interregiuni sportive de la Calafat, LPS „Petrache Trişcu“ şi CSM Drobeta Turnu Severin au alcătuit echipa Euroregiunii IV Oltenia şi au obţinut medalia de bronz, din nouă echipe participante.
Componentele echipei oltene au fost: Roberta Ioviţă (categoria 32 kg), Ana Maria Stroe (32 kg), Andreea Borontiş (40 kg), Beatrice Vlăduţ (+52 kg), Roxana Stanciu (+36 kg) şi Ilaria Toma (+52 kg).