17 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCalificări scontate în Grupa B

Calificări scontate în Grupa B

Naţionala Olandei a continuat să dezamăgească la Euro, reuşind contraperformanţa să termine grupa B fără nici un punct, în condiţiile în care era considerată una dintre favoritele la câştigarea trofeului Campionatului European. „Portocala mecanică“ a fost pusă la respect de Portugalia, lusitanii câştigând cu 2-1 duminică seară, în etapa a treia din faţa grupelor, calificându-se totodată în sferturile de finală ale CE. „Killer-ul“ nordicilor a fost Cristiano Ronaldo, care a punctat în minutele 28 şi 74, jucătorul lui Real Madrid întorcând practic soarta partidei, după ce olandezii marcaseră în minutul 11 prin Van der Vaart.
Portugalia: Rui Patricio – Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao – Raul Meireles (‘72, Custodio), Miguel Veloso, Moutinho – Nani (‘87, Rolando), Helder Postiga (‘64, Nelson Oliveira), Cristiano Ronaldo. Selecţioner: Paulo Bento.
Olanda: Stekelenburg – Van der Wiel, Vlaar, Mathijsen, Willems (‘67, Affelay) – Van der Vaart, De Jong – Robben, Van Persie, Sneijder – Huntelaar. Selecţioner: Bert van Marwijk.
„A fost de departe cel mai bun meci al nostru, cu excepţia primelor 20 de minute. Acum ştim că avem o bună capacitate de reacţie şi mai ştim că putem schimba lucrurile în cursul meciului pentru a inversa rezultatul. Există consistenţă în echipa noastră. Sunt foarte mândru“, a afirmat selecţionerul Portugaliei, Paulo Bento, conform
Agerpres. „Îmi asum răspunderea pentru această înfrângere. Nu am făcut cel mai bun meci şi mă simt responsabil pentru asta. Îmi însuşesc criticile. Am pierdut trei meciuri şi este greu să vorbim de viitor în acest moment“, a spus, la rândul său, selecţionerul Olandei, Bert van Marwijk.

Nemţii nu dau semne
de slăbiciune

Reprezentativa Germaniei merge ca „unsă“, obţinând a treia victorie din tot atâtea meciuri la CE. Mannschaft-ul s-a calificat în sferturi după ce a învins, la Lvov, cu 2-1, selecţionata Danemarcei, marcatori fiind Podolski (‘19) şi Bender (‘80), respectiv Krohn-Dehli (‘24).
Danemarca: Andersen – Jacobsen, Kjær, Agger, S. Poulsen – Kvist, Zimling (‘78, C.Poulsen) – J. Poulsen (‘82, Mikkelsen), Eriksen, Krohn-Dehli – Bendtner. Selecţioner: Morten Olsen.
Germania: Neuer – Bender, Badstuber, Hummels, Lahm – Khedira, Schweinsteiger – Muller (‘84, Kroos), Ozil, Podolski (‘64, Schurrle) – Gomez (‘74, Klose). Selecţioner: Joachim Loew.
Clasamentul final al grupei B este următorul: 1. Germania 9 puncte, 2. Portugalia 6, 3. Danemarca 3, 4. Olanda 0.
În sferturile de finală, Portugalia va juca împotriva formaţiei Cehiei, în timp ce Germania va întâlni selecţionata Greciei.
Ultimele partide din grupa C, Croaţia – Spania şi Italia – Irlanda, s-au disputat aseară, după închiderea ediţiei.
În această seară, de la ora 21.45, se va disputa etapa a treia din grupa D, după următorul program: Anglia – Ucraina (TVR 1), Suedia – Franţa (TVR 2). Clasament: 1. Anglia 4 puncte (golaveraj 3-4), 2. Franţa 4 (1-3), 3. Suedia 3 (3-5), 4. Ucraina 3 (2-3).