10.3 C
Știri de ultima orăSportTricolorii lui Stângă, neînvinşi

Tricolorii lui Stângă, neînvinşi

Naţionala României Under 19 a rămas neînvinsă şi după etapa a doua a miniturneului contând pentru Turul de Elită al Campionatului European, ediţia 2011-2012, grupa a 3-a, organizat în Serbia. După victoria cu 4-0 în faţa Ungariei, tricolorii, pregătiţi de Ovidiu Stângă, au remizat, scor 1-1, cu reprezentativa similară a Germaniei. Golurile disputei de la Novi Sad au fost marcate de Alexandru Ioniţă (‘90), respectiv Hofmann (‘87), informează frf.ro. De menţionat că, în prelungirile partidei, căpitanul României, Nicolae Stanciu, a primit cel de-al doilea cartonaş galben din partea arbitrului Denis Scherbakov (Belarus) şi a fost eliminat.
Selecţionerul Under 19 al României, Ovidiu Stângă, asistat de antrenorul coordonator al loturilor naţionale de juniori, Ştefan Iovan, a mizat pe următorii jucători: Alexandru Buzbuchi – Constantin Nica, Alin Dobrosavlevici, Andrei Puţanu, Ştefan Popescu – Andrei Vaştag – Nicolae Stanciu, Alin Roman – Andrei Manole, Cristian Gavra, Gabriel Iancu. După pauză au mai evoluat Andrei Stănescu, Florin Andone şi Alexandru Ioniţă.
În celălalt joc al grupei, Serbia a învins Ungaria cu 1-0. După aceste două partide, clasamentul grupei arată astfel: 1. România 4p (golaveraj 5-1), 2. Serbia 4 (3-2), 3. Germania 2 (3-3), 4. Ungaria 0 (0-5).
În următorul meci, naţionala U19 a României va întâlni reprezentativa similară a Serbiei, confruntarea fiind programată mâine, de la ora 18.00. Echipa clasată pe locul întâi la finalul miniturneului se va califica la turneul final al Campionatului European din Estonia (3-15 iulie).